• Ana Sayfa
  • İlanlar
  • Firma Rehberi
  • Foto Galeri
  • Haber Arşivi
  • İletişim
  • Ziyaretçi Defteri
  • Videolar
ÇİVİ’ye dikkat
ÇİVİ’ye dikkat
3 Mart 2010 / Çarşamba
Ardahan Veteriner Hekimlerinden Özcan Eken, Ardahanlı besicilerin kış aylarında hayvanların bakımına daha özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.
Eken, kış aylarında içeride bakımı yapılan hayvanlar da yem çuvallarına takılı İp, Çivi, Tel gibi yabancı maddeleri de beraberinde yediklerini, yem ile yutulan yabancı maddelerin birçok hastalığa davetiye çıkardığını belirtti. Yem ile beraber yutulan yabancı maddelerin hayvanlar için oldukça tehlike arz ettiğini belirten Veteriner Hekim Özcan Eken sözlerine şöyle devam etti: "yutulan çivi, tel gibi yabancı maddelerin hayvan iç organları kalp ciğer ve mideye büyük zararlar veriyor. Özellikle gebe hayvanlarda, genç dana ve güvelerde hastalıklar daha baş göstermekte" dedi.
Özcan Eken: Hayvanların Yem çuvallarında ki birçok yabancı maddenin yem ile karıştırılıp yenmesiyle ortaya çıkabilecek hastalıkları şöyle ifade sıraladı: Solunum enfeksiyonları, beslenme bozuklukları, yanıkara hastalıkları, gibi ve daha birçok hastalıkların boy gösterdiği kış aylarında hayvan bakıcılarının kış aylarında daha dikkatli olmaları gerekir dedi. Veteriner Hekim Özcan Eken, kış aylarında ki hastalıkların çözümü için birçok tedavi uygulaması hakkında görüş bildirdi. Yanıkara hastalıkları ve diğer solunum hastalıkları için aşı tedavisinin uygulanması gerektiğini belirten Eken, hayvanlara düzenli yem verilmesi gerektiğini belirtti. Hayvanların bu tür hastalıklara düşmemesi için Vitamin ve Minarelerin verilmesi, besi yemlerine arpa kırmaları katılarak yemleme yapılmalıdır dedi. Ahırların da havadar olması gerektiği vurgulayan Eken, cam ve kapıların aynı anda açılması durumunda "ceyran" yaptığını belirten Eken, hayvan bakıcılarının bu tavsiyelerine uymalarının hayvancılara yarar sağlayacaklarını belirtti.

Göle
Bu Haber 5857 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.