• Ana Sayfa
  • İlanlar
  • Firma Rehberi
  • Foto Galeri
  • Haber Arşivi
  • İletişim
  • Ziyaretçi Defteri
  • Videolar
Göle7de Öğretmen Öldürüldü ..
Göle7de Öğretmen Öldürüldü ..
12 Mart 2010 / Cuma
60 Öğretmen’in tayin olması dolaysıyla 57 polisin öğretmenlerin yerine atandığı Ardahan’da bir ana sınıf öğretmeni sevgilisi olduğu öğrenilen bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.
Alınan bilgilere göre yaklaşık 20 gün önce Ardahan’ın Göle ilçesine atanan Anasınıf Öğretmeni 1986  doğumlu Sadet Ulus bir hafta önce İstanbul’dan Göle’ye geldiği öğrenilen Yalçın Algan isimli bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.Alınan ilk bilgilere göre Göle Oltu Caddesi üzerinde bir evde oturan öğretmen Sadet Ulus  İstanbul’dan bir hafta önce Göle'ye geldiği öğrenilen ve eski sevgilisi olduğu ileri sürülen Yalçın Algan isimli bir kişi tarafından nedeni bilinmeyen bir nedenle sabah saatlerinde bıçaklanarak öldürüldü.

Göle 30 Eylül İlköğretmen Okulunda Ana Sınıf Öğretmeni oluduğu öğrenilen Sadet Ulus isimli öğretmen öldürülmesi ilçede şok etkisi yaptı.

Öte yandan alınan ilk bilgilere göre Yalçın Algan'ın daha önce adam öldürmeye teşebüsten cezaevine girdiği ve Göle'de öldürdüğü öğretmeni İstanbul'da iken sürekli telefonla rahatsız edip, tehdit ettiği, bunun üzerine Sadet Ulus'un can güvenliği için İstanbul'da savcılığa suç duyurusunda bulunduğu da öğrenildi.

Şizofreni hastası olduğu da öğrenilen Yalçın Algan'ın sevgilisi olduğu ileri sürülen yeni öğretmeni öldürdükten sonra kaçmaya çalıştığı ancak polis tarafından kısa sürede yakalanıp, Göle İlçe Emniyet müdürlüğünde soruşturulduğu alınan diğer bilgiler arasında oldu.

 Öğretmen eksiği 61’e çıktı .. Ardahan’da bulunan 60 Öğretmen açığının polislerin görevlendirilmesiyle kapatıldığı haberimiz yerel de ve ulusalda geniş yankı bulmaya devam ediyor.Gazeteci Fakir Yılmaz’ın kaleme aldığı ve www.kuzeyanadolugazetesi.com ile www.golegozlem.com adlı sitelirimiz ile Kuzey Doğu Anadolu, Son Vilayet ve Göle Gözlem Gazetelerimizde yayınlanan, ‘Polisleri Öğretmen Yaptılar’ başlıklı haberimiz ulusal birçok gazetede geniş yankı buldu.Habertürk gazetesinin Pazartesi günkü sayısının eğitim sayfasında yarım sayfa yer verdiği haberimiz ertesi gün Birgün Gazetesinde birinci sayfadan tüm ülkeye duyruldu. Habertürk ve Birgün Gazetelerinin ardından dünde ulusal gazete Evrensel Gazetesi haberimizi manşetinde okurlarına duyurdu.Birçok gazete ve internet haber sitelerinde manşetlere çekilen haberimize Eğitim Sendikalarından da yoğun tepki geldiği görüldü. İşte o haberimiz, İşte Evrensel’in manşeti!.. Öğrnetmen açığının kapatılması için Ardahan valiliği ve Ardahan İl Milli eğitim müdürlüğünün aldığı kararla yüksek okul mezunu polislerin öğretmen yapıldığı Ardahan’da bir öğretmenin öldürülmesiyle öğretmen açığı 561’e çıktı.

Bilindiği gibi Ardahan’da 60 öğretmenin çeşitli okullara tayinin çıkmasının ardından derslere ek ders ücreti karşılığı polisler giriyor. Ardahan’da görev yapan 400 öğretmenden 60’ının, eş durumu ve benzeri nedenlerle tayini çıkınca, derslere polisler girmeye başladı. On binlerce öğretmen atama beklerken gündeme gelen bu uygulama ÖSS’de en başarısız illerden biri olan Ardahan’da eğitim kalitesini iyice düşürecek. Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik ise yaptığı açıklamada, “Öğrencilerin güvenlikçiye değil, güvenceli çalışan öğretmenlere ihtiyacı var” dedi. Tayini çıkan öğretmenler yerine atama yapılmayınca, Ardahan Valiliği öğretmen açığını kapatmak için ilginç bir çözüm buldu. Valilik üniversite mezunu polislerin derse girmesi için talimat verdi. Bunun üzerine 60’a yakın polis, ek ücret karşılığında çeşitli okullarda derse girmeye başladı. Böylece, ilde yaşanan öğretmen açığı kapatılmış oldu! Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, Ardahan’da “Eğitimi İyileştirme” projesiyle adeta eğitim seferberliği başlattıklarını, üniversite sınavında bunun meyvelerini alacaklarını söyledi. Ardahan sınava giren öğrencilerin ÖSS’yi kazanma oranının en düşük olduğu illerden biri. Ardahan’ın ÖSS’deki başarısızlığı açıklandığı zaman Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, kentte yas ilan edilmesini istemişti. Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “Bu durum Ardahan’da nasıl bir eğitim yapıldığını ortaya çıkarıyor” demişti. Bu tartışmaların unutulmaya başlandığı bu günlerde gelen okullarda derslere polislerin girmesi uygulaması devletin kentteki eğitim sorununa bulduğu çözümü gösteriyor. Ardahan’da bulunan bu icat akıllara bir soru getirdi. Sayıları 300 bini bulan ve ataması yapılmadığı için bugün işsiz kalan öğretmenler neden atanmıyor? ‘ÖĞRETMEN KALMADI, POLİS VAR’ Öğretmen açığı bulunan Ardahan’da polislerin derslere girmesini eleştiren Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, “Öğrencilerin güvenlikçiye değil, güvenceli çalışan öğretmenlere ihtiyacı var” dedi. Öğretmen açığının yüz binlerle ifade edilirken, atama bekleyen işsiz öğretmen sayısının 300 binleri bulduğunu belirten Bozgeyik, yaptığı yazılı açıklamada, kronik açığın ücretli-sözleşmeli öğretmenliği yaygınlaştırmak, güvencesizliği genelleştirmek için kullanıldığını belirtti. Bozgeyik, bu koşullarda, Ardahan’da Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürü’nün 400 öğretmenden 60’ının çeşitli nedenlerle tayin edilmesinin ardından polislerin derslere girmesini sağlamasını eleştirdi. Öğretmen açığının kapatılmamasının ve hiçbir biçimde formasyon eğitimi almamış kişilere öğretmenlik yolunun açılmasının, eğitimin niteliğini düşürdüğünü belirten Bozgeyik, “Bu uygulama, karar merkezlerinde oturanların eğitime bir nitelik değil de nicelik sorunu olarak baktıklarının açık kanıtıdır” dedi. Uygulamadan vazgeçilmesini isteyen Bozgeyik, öğrencilerin güvenlikçilere değil, güvenceli çalışan, ataması yapılmış öğretmenlere ihtiyacı olduğunu vurguladı.www.golegozlem.com
Bu Haber 11842 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.