• Ana Sayfa
  • İlanlar
  • Firma Rehberi
  • Foto Galeri
  • Haber Arşivi
  • İletişim
  • Ziyaretçi Defteri
  • Videolar
Mikail Kırbayır: Devlet Suçluları Biliyor
Mikail Kırbayır: Devlet Suçluları Biliyor
20 Ocak 2014 / Pazartesi
**Ardahan'ın siyaseti bu sitede takip edilir.. www.kuzeyanadolugazetesi.com

12 Eylül 1980 askeri darbesinden bir gün sonra gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Göle’leli Cemil Kırbayır’ın abisi Mikail Kırbayır ile İstanbul Ümraniye’deki KAR-DER Kaz Gecesinde görüştük.

Erkan SARIKAYA: Mikail Bey son çıkan haberlere göre, Cemil Kırbayır davası 12 yıl önce kapatıldığı söyleniyor bu doğrumu?

Mikail KIRBAYIR: Bu davanın kapatıldığını demek devletin kendisini inkar etmesi demektir.Önce kendisiyle yüzleşsin. 33 yıldır mücadelemiz demokrasi adına adelet adına yaptıklarımız yüzleşme adınadır.Şimdi diyorki 1986 yılında dava açılmıştır.Yapılan bazı soruşturmalar sonucunda 2002 yılında savcılık takipsizlik kararı vermiştir.Takipsizlik kararı verildikten sonra müştekilerin yani tarafların bulunmadığı için tebliğ edilmemiştir.Bu nedenle dava kesilmiştir.Birincisi Cemil Kırbayır ne kimsesizdir nede sahipsizdir. İkincisi Cemil Kırbayır 8 Ekimde katledildiğinde 14 Ekim tarihinde kimleri Karamam iline zorunlu ikemetgaha zorladınız. Abisi yani beni zorunlu olarak Karaman’a gönderdiniz.Ben Karaman’dayken bu dava açılmış.Mecrası içinde devam etmiş.İki de bir Cemil Kırbayır firarda diye kimin evini basıyordunuz.Göle’de hangi adrese gidiyordunuz.Bir oldu bitti ile Ailesini kandırmak için nereleri basıyordunuz, nereleri arıyordunuz.Babası nerede İsmail Kırbayır nerede, Yaşar Kırbayır nerede.TBMM çatısı altında İnsan Hakları Komisyonu Zafer Üskül başkanlığında çalışma başlattı.2010 yılında Zafer Üskül başkanlığında Milletvekileri 30 yıl boyunca yurt içi ve vyurt dışı tanıklarıyla araştırma ve soruşturma yaptılar.Değerlendirilip toparlanılan bu bilgiler ışığında Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Kars Cumhuriyet Savcılığına bir yazı gönderip, Cemil Kırbayır hakkında bu güne kadar açılmış, devam eden veya sonuçlanmış bir dava varmıdır.Onlar ne dedi, bu kişi hakkında herhangi bir soruşturma açılmadığı kayıtlarımızda mevcuttur.

Erkan SARIKAYA: Dava kapatılmadı diyorsunuz.O zaman yanlış anlaşılmamı var?

Bunda yanlış anlaşılma var. Kapatıldı denilen taraf şu. Soruşturmayı açanlar iddanemeyi hazırlayanlar 2002 yılında takipsizlik kararı nedeniyle Kars savcısı kaldırmış.2002 yılındaki görevsizlik kararı öne çıkmış.Böyle bir karar vermeden önce neden taraflara tebliğ edilmemiştir.Ve Meclise bilgi vermemekle suç işlenmiş, var olan kararı gizlemişlerdir. Aile kendilerine tebliğ edilmeyen kararı gecikmeli olarak kaldırılması için dava açmıştır.Ayrıca görevsizlik kararına avukatlarım Ardahan Ağır Ceza Mahkemesi’ne gidip itirazda bulundular.Bu kalkar.

Erkan SARIKAYA: Cemil Kırbayır’ın mezarına ulaşmak için, bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Mikail KIRBAYIR: Bu davanın takipçisi olacağız.İlk önce katilerin yakalanmasını istiyoruz.Devlet suçluları biliyor.Cemil’in mezarın yerinide biliyor.Çünkü öldüren onlar nereye gömdüklerinide onlar biliyor.Katiler ortada.

Erkan SARIKAYA: Vefat eden Anneniz Berfoana vasiyetini yerine getirebilecekmisiniz?

Mikail KIRBAYIR: Katiler belli.Polis memuru S.A ve M.A (Siyasi şübeden) Z.T (Mit görevlisi)  T.A (Polis memuru vefat etti) onları getirip sorsunlar.Orda burda aramanın alemi yok.Devlet suçluları biliyor.Cemil’in mezar yerinide biliyor.Çünkü öldüren onlar nereye gömdüklerinide onlar biliyor.Ailesi olarak ölene kadar takipçisi olacağız.Anamızın vasiyeti nerede kaldı.

www.kuzeyanadolugazetesi.comGöle Haber
Bu Haber 3344 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.