• Ana Sayfa
  • İlanlar
  • Firma Rehberi
  • Foto Galeri
  • Haber Arşivi
  • İletişim
  • Ziyaretçi Defteri
  • Videolar
Göle'den sonra HOÇVAN'DA DA KUDUZ KARANTİNA!..
Göle'den sonra HOÇVAN'DA DA KUDUZ KARANTİNA!..
23 Mart 2010 / Salı
Ardahan'ın Göle ilçesinde yaşanan kuduz vakası Hoçvan'a sıçradı.
Alınan bilgilere göre Göle ilçesinde yaşanan ve bir mahallenin karantinaya alınması ardından şimdi de Ardahan merkeze bağlı Köprücük (Hıvıskar) Köyünde yaşanan kuduz vakası dolaysıyla karantina başlatıldığı bilgisi alındı
Köye giriş, çıkışların yasaklandığı öğrenilirken, karantinanın 15 gündür başlatıldığı ve hayvan çıkış, girişlerinin yasaklandığı öğrenildi.
Göle Salimbey Mahallesinde ki kuduz karantinasının devam ettiği de öğrenildi.

**Et sevenler dikkat ..
Kuduz vakalarının ard arda yaşandığı ve başta kasaplarda olmak üzere doğru dürüst et kesimi denetimlerinin yapılmadığı Ardahan'da köpeklerde görülen kuduzun insanların etini yediği hayvanlara bulaşıp, bulaşmadığı merak edilmektedir.

**Süt Sığırcılığı Desteklenmesi Projesi Anlatıldı
Ardahan Tarım Müdürlüğü tarafından Süt Sığırcılığı Desteklenmesi projesi kapsamında üreticiler ile sivil toplum örgütlerine sinevizyon eşliğinde anlatıldı Ardahan Kültür Müdürlüğü  Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe, Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural, Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yunus Baydar, , ile üreticiler ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.  İl Tarım Müdürü Fevzi Karakoç ve Şube Müdürleri tarafından projenin amacı ve proje hakkında merak edilenler konusunda sinevizyon eşliğinde bilgiler verildi. .  Karakoç konuşmasında “ Bu rehber, Doğu Anadolu Projesi kapsamındaki (2010-2012) Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van İllerinde büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulmasını, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılmasını ve bölgesel kalkınmayı sağlamaya yönelik olarak üreticilerin, etçi ve kombine ırklarla kuracakları damızlık amaçlı sığır işletme yatırımlarının desteklenmesinin yönetimini, başvuru koşullarını, yatırımcının yükümlülüklerini, yatırıma alınma koşullarını, yatırım için hak ediş düzenlemeyi, teknik şartların belirlenmesini, yatırımların izlenmesi ve raporlamanın çerçevesini açıklamaktadır.”dedi. İl Tarım Müdürü Karakoç” Bu projeden yararlanacak olanların, hayvanlarına  kesinlikle Suni tohumlama yaptırmış olması gerektiğini belirtti. ,   Projelerini 15 Aralık 2010 tarihine kadar  teslim edilmesi gerektiği belirten Karakoç”"Üreticilerin, kırsal alanlarda, bireysel veya bir arada yapacakları öz sermayeye dayalı, en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip projeli süt sığırcılığı işletmesi yatırımlarına, 2010- 2012 yılları arasında hibe desteği uygulanacaktır. Yatırımın tamamlanamaması halinde, ek süre verilmesinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl Müdürlükleri yetkili olup, ek süre asıl sürenin yüzde 50'sinden fazla olamaz. Bu karar kapsamında, desteklemeden yararlanacak projelerde inşaat yapımı, hayvan alımı ve makine alımı olarak belirlenen üç yatırım yer almalıdır. Ancak işletmesinde, tebliğde belirtilen şartları taşımak kaydıyla, bir veya iki yatırımı bulunduran yatırımcı, eksik kalan bir veya iki yatırımı ihtiva eden proje ile başvurarak, gerçekleştirdiği yatırımın desteğinden yararlanabilir. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla yapılır. Hibe desteklemelerinden kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıkları yararlanamaz. Haksız ödendiği tespit edilen destekleme ödemeleriyle ilgili alacaklar ödemenin yapıldığı tarih itibarıyla,6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre ilgililerden tahsil edilmek üzere ilgili vergi dairelerine intikal ettirilir" dedi. Daha sonra üreticiler ile yetkililer arasında destekleme ile ilgili olarak bilgi alış verişinde bulunuldu. 

www.golegozleam.com
Bu Haber 7685 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.