• Ana Sayfa
  • İlanlar
  • Firma Rehberi
  • Foto Galeri
  • Haber Arşivi
  • İletişim
  • Ziyaretçi Defteri
  • Videolar
Göle'nin suyu için eylem!
Göle'nin suyu için eylem!
27 Nisan 2010 / Salı
Türkiye'de ki birçok doğa derneği ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte düzenledikleri, 'HES Barajlarına Karşı' eylemine Ardahan Kültür ve Yardımlaşma eski Başkanlarından, emekli polis baş komiseri Cevdet Şentürk'te, 'Kura Nehrinin Güzelliğini Bozmayalım' pankartıyla katıldı.

Kura Nehrinin sularının yönünün değiştirilip, Karadeniz'e akıtılmak istenmesi ve Posof'ta devam eden HES Barajlarına karşı tepkisi tek başına İstanbul Kadıköy'de düzenlenlenen mitingte gösteren Ardahan Ölçe köylü Em.Polis  Baş Komiser Şentürk, onca dernek, vakıf  ve sivil toplum kuruluşumuz var. Ardahan'da ki gazetecilerin gündeme getirdiği, DSİ'nin doğruladığı, Kura Nehrinin suyunun Karadeniz'e akıtılmak istenmesine ve doğa harikası Posof'un doğasını katleden HES barajlarına karşı tek başına kalsamda tepki koymaya devam edeceğini ve bu nedenle İstanbul Kadıköy Meydanın da düzenlenenen 'Doğa katliamına Hayır'  mitingine gidip, Kura nehrini ve Posof'un Davos'u kıskandıran Posof'un doğasının kaltlini tüm basının önüne sergilediğini belirtti.

**KURA AĞLIYOR, VEKİLLER VE DERNEKLER SUSUYOR!

Geçtiğimiz günlerde hayata göz yuman Göleli Erdal durak'ın gündeme getirdiği, Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz'ın ısrarla gündemde tuttuğu Kura nehrinin suyunun yönünün değiştirilip, Karadeniz'e akıtılmak istenmesine ve Posof'un doğasını katleden HES Barajlarının süratle devam etmesine kimseden ses çıkmaması dikkat çekiyor. Başta Ardahan'ın iki milletvekili olmak üzere dernekler, vakıflar ve lahmacuncuda kurulan federasyonun nerede olduğunu soran Ardahanlılar, 'Kura ağlıyor, vekiller ve dernekler susuyor' diyerek tepkilerini ortaya koydukları görülüyor.

HOÇ-FED Kahvaltıda kalkıp, Kısır'ın suyunu içemedi!..

Ardahan'ın Göle ilçesinde doğup, Ardahan kent merkezinden geçerek, Hanak, çıldır üzerinden Türkiye'yi terk eden ve Gürcistan ile Azerbaycan topraklarına da can vererek Hazar'a kadar uzanan kura nehrinin sularının yönünün değiştirilip, Çoruh nehri üzerinden Karadeniz'de ki barajların beslenmesi için çalınmak istenmesine, Posof'un o güzelim doğasının kalbini deşercesine yapılan HES Barajlarının karşısında sus pus olanların yanında birçok köyü susuz olan Hoçvan'ın kısır dağında doğan sularda boşuna akmaya devam ediyor. 21 Pare köyün yanı sıra Ardahan merkeze bağlı 3 köyü ve hemen ardından bulunan Çıldır ilçesinin içme suyunun yanı sıra tarımsal su ihtiyacını giderecek kadar bol bir su kaynağı olmasına karşın bir iki köyün anlamsız engellemesi dolaysıyla kullanılamayan Hoçvan bölgesinde ki Kısır dağının sularının Hoçvan halkına içme suyu olarak verilmesi için adım atması beklenen başta Hoçvan Federasyonu olmak üzere kimsenin ses çıkarmaması dikkat çeki yor.

Vali: 'Hoçvanlıların çok istediği Kısır dağının suyu ile ilgileniyorum'

Hoç-Fed'in kahvaltı masalarından kalkıp, yöreyle ilgili ciddi bir girişimde bulunmadığı ve en önemlisi susuz, ağaçsız Hoçvan ile ilgili ciddi bir projeyi ortaya koymadığı görülen bir zamanda konuyu Ardahan Valisine soran Gazeteci Fakir Yılmaz Vali Tekmen'den adeta müjdeli bir haber aldı. Konuyla ilgili bilgilendirildiğini belirten Vali Mustafa Tekmen yaptığı açıklamada, bölge köylerinin yaşadığı su sorununu bizzat gözleriyle gördüğünü, bunun çözü için de Kısır dağının suyunun projesiyle ilgilendiğini ve birde parasal kaynak bulduğunu ve önümüzdeki günler içinde ciddi bir çalışma başlatacaklarını dile getirdi.       Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.comgöle haber
Bu Haber 7691 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.