• Ana Sayfa
  • İlanlar
  • Firma Rehberi
  • Foto Galeri
  • Haber Arşivi
  • İletişim
  • Ziyaretçi Defteri
  • Videolar
Hıve Köyü’nün Derneği'nden Muhteşem Gece
Hıve Köyü’nün Derneği'nden Muhteşem Gece
6 Mayıs 2010 / Perşembe
Ardahan Göle ilçesi Sürügüden Köyü (Heve) Derneği, 1 Mayıs günü İstanbul Rami'de düzenlediği geleneksel dayanışma gecesiyle fark yarattı. Salona sığamayan Sürügündenliler, gece boyunca çektikleri halaylar ile son zamanların en güzel etkinliğine imza attılar.

Ardahan Göle ilçesi Sürügüden Köyü (Heve) Derneği, 1 Mayıs günü İstanbul Rami'de düzenlediği geleneksel dayanışma gecesiyle fark yarattı. Salona sığamayan Sürügündenliler, gece boyunca çektikleri halaylar ile son zamanların en güzel etkinliğine imza attılar.

**Geceye ilgi yoğun oldu İstanbul Milletvekilli Sabahat Tunçel, Göle Kaymakamı Ali Uysal, Göle Derneği Başkanı Bülent Sarıtaç, Göle Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Murat Abdullahoğlu ve Önder Kaya, Esenyurt Belediyesi Meclis Üyesi Serkan Kara, Siyasal Birikim Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Küpeli, Göle Köy Dernek Başkanları, geceye katılanlar arasındaydı.

Dernek Başkanı Hakan Aslan iki yeni proje açıkladı Gece misafirlerine seslenen Sürügüden Köyü Dernek Başkanı Hakan Aslan, konuşmasına 1 Mayıs işçi bayramını kutlayarak başladı. Hakan Aslan devamında; "Tüm konuklarımız, hepiniz hoş geldiniz. Umarım sizler için eğlenceli bir gece düzenlemiş oluruz. Derneğimiz 1991 yılında kuruldu. Bugüne kadar altı tane değerli başkanımız derneğimizde görev aldı. Hepsi çok önemli hizmetler yaparak, bizi onurlandırdılar. Sizlerin katkıları ile köyümüze birçok hizmet gerçekleştirdik. Bu çalışmalarda bizden yardımlarını esirgemeyen Göle Kaymakamı Ali Uysal'a teşekkür ederim. Yaptığımız çalışmalarla herkes bizi örnek göstermektedir. Bizde örnek köy olma yolunda iddialıyız. Köyümüz bir sağlık ocağı ve muhtar hizmet evi kazandırmayı hedefliyoruz. Bu yüzden sizlerinden katkılarını beklemekteyiz. Bu yaz aylarında köyümüzde buluşmak üzere hepinize hoş çakalın diyorum" şeklinde konuştu

"Bu ülkede kardeşçe yaşayacağız"

BDP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Sebahat Tuncel'de misafirlerin selamlayarak başladığı konuşmasında 1 Mayıs işçi Bayramını kutladığını belirtti. Tuncel; "Gelemeden önce Arkadaşlarıma sordum; "sadece Gölelilerin mi gecesi" diye. Oysa sadece Sürügüdenlilerin Hevelilerin gecesiymiş. Bu kadar insanın burada toplanmış olmasının sürprizini yaşıyorum. Köyünüzde Kürtlerin, Türklerin, Azerilerin yaşadığını öğrendim. Bu da bizim halkların kardeşliği sloganımızla ne kadar örtüşür değil mi? Biz Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Azeri kendi içimizde ne kadar güzel yaşayabiliyoruz. Buralara gelmiş köyümüzün kültürünü yaşatıyoruz. Biraz önce benim de içinde bulunduğum halaylar ile coştuk. Belki birazdan da Azeri ezgiler ile danslar edeceğiz. Bizim bu renkliliğimiz bir tehlike olarak bizlere sunulmak isteniyor. Bu ülkede bizleri karşı karşıya getirmek isteyenler var. Onlara burada bulunan tabloyu göstererek söylemek istiyorum. Bu amacınızı hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceksiniz. Biz bu ülke de kardeşçe yaşayacağız" dedi.

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen BDP Milletvekili Sebahat Tunçel, AKP iktidarının Açılım sürecini eleştirdiği konuşmasının devamında annelere seslenerek; "Biz kadınlar, anneler bu savaşa son vermeliyiz. Sürügünden köyü kadınları olarak sizlerden beklediğim, hayatın gerçekleri karşında boş durmayın. Dernek yönetimlerinde, Sivil Toplum örgütlerinde görev alın. Ancak kadınların bu işleri el attığı sürede sıkıntılarımızdan kurtulabiliriz" şeklinde konuştu.

**Uysal; "Heve'nin benim için özle bir yeri var" Geceye eşi ile birlikte katılan Göle Kaymakamı Ali Uysal'da yoğun alkış alan bir konuşma yaparak, duygu ve düşüncelerini ifade etti. Herkese selamlayan ve iyi eğlenceler dileyen Göle Kaymakamı Ali Uysal, Sürügünden köyünün kendisinde özel bir yerinin olduğunu belirterek; "Göle Derneği eski başkanı rahmetli Hayrettin Heveş zamanında hayırlı bir iş için İstanbul'a gelmiştik. O zaman görevimin ilk yıllarıydı. Köy yolarını yapmak için bir iş makinası alınması gerekiyordu. Hayrettin beyle Sürügünden Derneğine geldiğimizde,  işadamlarınız, dernek yöneticileriniz çok yüksek miktarlarda bağışta bulunmuştu. Sizlerin yoğun katılımı ile Göle'ye bir iş makınası kazandırmış olduk. Bizde bu örnek davranışınızdan dolayı Sürügüdeni Heve'yi örnek köy ilan edelim dedik. Heve'ye 5-6 bin metre kare parke döşedik.  Bir işadamımız park kurdu. Sizleri kutluyorum. Bu manzara çok önemli. Yine bir hayır işi için bir arada bulunuyoruz. Yapacağınız tüm katkılara karşılık bende devletim adına elimden gelen ne varsa yapacağım. Siz bir adım gelirseniz, biz sizin için elimizden gelen her şeyi yaparız. Güzel bir köyünüz var. Örnek bir köyünüz var. Bende köyünüze Heve diye hitap ediyorum. Çok güzel bir anlamı var. Köyünüzün öyle güzel bir manzarası var ki, Ay sanki önünüzde duruyor. Umarım ki köyünüz için ilerde bir bina yaparak hep birlikte bu manzarayı izleyebiliriz. Ben Dernek Başkanımız Hakan Bey'e ve yönetimine, bundan önceki dernek başkanlarınıza da teşekkür etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

**Başarılı isimlere plaket verildi Sürügüden Köyü dayanışma gecesi, Sürügüden köyü'ne katkılarından dolayı verilen plaket töreni ile devam etti. Göle Kamkakamı Ali Uysal, Siyasal Birikim Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Küpeli, eski dernek başkanları, Sürügündenli meclis üyeleri ve akademik alanda başarı elde eden isimlere plaketleri takdim edildi. Sürügüden köyü dayanışma gecesi, sahne alan sanatçıların söylediği türküler eşliğinde gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.   Göle haber
Bu Haber 16962 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : sürügüden Tarih : 30 Mayıs 2011 / Pazartesi Üye Adı :badem bozbas
sürügüdenli olarak bizleri istanbulda yüceltiğniz için sizinle gurur duyuyorum.