• Ana Sayfa
  • İlanlar
  • Firma Rehberi
  • Foto Galeri
  • Haber Arşivi
  • İletişim
  • Ziyaretçi Defteri
  • Videolar
Göle çatışmada ağır yaralandı ..
Göle çatışmada ağır yaralandı ..
6 Mayıs 2010 / Perşembe
Ardahan'da yaşanları okumak için DEVAM ları TIKLAYINIZ
www.kuzeyanadolugazetesi.com

**SON ÇATIŞMA'DA BİR GÖLELİ'DE YARALI ..

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve 4 askerin şehit olduğu çatışmada bir Gölelide ağır şekilde yaralandı. Alınan bilgilere göre Göle ilçesine bağlı Çardaklı köylü olan Erol maden isimli er yaşanan çatışmada ağır şekilde yaralandı. Aynı zamanda Çardaklı Köyü Dernek başkanı Menderes Maden'in yeğen olduğu öğrenilen Erol Maden isimli askerin şu an Elagız askeri hastanesinde de tedavi altında olduğu öğrenildi. Gazetemizin ulaştığı ve durumunu öğrendiği Göleli asker yaşanan çatışma sonucu kurşunlar ve bulundukları koğuşa atılan el bombası sonucu ağır yaralandığı ve dün öğlen saatlerinde ameliyata alındığı, durumunun ciddiyetliğini koruduğu bilgisi alındı. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Tunceli'nin Nazimiye ilçesideki Sarıyayla bölgesinde bulunan karakola PKK'nın 50 kişilik bir grupla saldırdığı baskınında biri karakol komutanı olmak üzere 4 asker şehit olmuştu.         Haber: www.golegozlem.com
 
**POLİS'E ÇELİK YELEK UYARISI ..
Son günlerde ard arda yaşanan olayların Ardahan'da da sıçrama tehlikesinin olabileceği yönünde gelen istihbarat bilgileri polisi önlem almaya sevk etti. Yaşanabilecek bir saldırı karşısında tetikte olunması yönünde uyarılan polisin nöbet tutuğu bölgelere de çelik yelek giymesi emri aldığı, özelikle geceleri cadde ve sokaklarda daha dikkatli gezmesi istendiği öğrenilirken, birçok polisin çelik yelek giyerek nöbet tutmaya başladığı dikkat çekiyor.
 
**Hıve Köyü’nün Derneği'nden Muhteşem Gece ..
 
Ardahan Göle ilçesi Sürügüden Köyü (Heve) Derneği, 1 Mayıs günü İstanbul Rami'de düzenlediği geleneksel dayanışma gecesiyle fark yarattı. Salona sığamayan Sürügündenliler, gece boyunca çektikleri halaylar ile son zamanların en güzel etkinliğine imza attılar.
**Geceye ilgi yoğun oldu İstanbul Milletvekilli Sabahat Tunçel, Göle Kaymakamı Ali Uysal, Göle Derneği Başkanı Bülent Sarıtaç, Göle Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Murat Abdullahoğlu ve Önder Kaya, Esenyurt Belediyesi Meclis Üyesi Serkan Kara, Siyasal Birikim Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Küpeli, Göle Köy Dernek Başkanları, geceye katılanlar arasındaydı.
Dernek Başkanı Hakan Aslan iki yeni proje açıkladı Gece misafirlerine seslenen Sürügüden Köyü Dernek Başkanı Hakan Aslan, konuşmasına 1 Mayıs işçi bayramını kutlayarak başladı. Hakan Aslan devamında; "Tüm konuklarımız, hepiniz hoş geldiniz. Umarım sizler için eğlenceli bir gece düzenlemiş oluruz. Derneğimiz 1991 yılında kuruldu. Bugüne kadar altı tane değerli başkanımız derneğimizde görev aldı. Hepsi çok önemli hizmetler yaparak, bizi onurlandırdılar. Sizlerin katkıları ile köyümüze birçok hizmet gerçekleştirdik. Bu çalışmalarda bizden yardımlarını esirgemeyen Göle Kaymakamı Ali Uysal'a teşekkür ederim. Yaptığımız çalışmalarla herkes bizi örnek göstermektedir. Bizde örnek köy olma yolunda iddialıyız. Köyümüz bir sağlık ocağı ve muhtar hizmet evi kazandırmayı hedefliyoruz. Bu yüzden sizlerinden katkılarını beklemekteyiz. Bu yaz aylarında köyümüzde buluşmak üzere hepinize hoş çakalın diyorum" şeklinde konuştu
"Bu ülkede kardeşçe yaşayacağız"
BDP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Sebahat Tuncel'de misafirlerin selamlayarak başladığı konuşmasında 1 Mayıs işçi Bayramını kutladığını belirtti. Tuncel; "Gelemeden önce Arkadaşlarıma sordum; "sadece Gölelilerin mi gecesi" diye. Oysa sadece Sürügüdenlilerin Hevelilerin gecesiymiş. Bu kadar insanın burada toplanmış olmasının sürprizini yaşıyorum. Köyünüzde Kürtlerin, Türklerin, Azerilerin yaşadığını öğrendim. Bu da bizim halkların kardeşliği sloganımızla ne kadar örtüşür değil mi? Biz Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Azeri kendi içimizde ne kadar güzel yaşayabiliyoruz. Buralara gelmiş köyümüzün kültürünü yaşatıyoruz. Biraz önce benim de içinde bulunduğum halaylar ile coştuk. Belki birazdan da Azeri ezgiler ile danslar edeceğiz. Bizim bu renkliliğimiz bir tehlike olarak bizlere sunulmak isteniyor. Bu ülkede bizleri karşı karşıya getirmek isteyenler var. Onlara burada bulunan tabloyu göstererek söylemek istiyorum. Bu amacınızı hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceksiniz. Biz bu ülke de kardeşçe yaşayacağız" dedi.
Konuşması sık sık alkışlarla kesilen BDP Milletvekili Sebahat Tunçel, AKP iktidarının Açılım sürecini eleştirdiği konuşmasının devamında annelere seslenerek; "Biz kadınlar, anneler bu savaşa son vermeliyiz. Sürügünden köyü kadınları olarak sizlerden beklediğim, hayatın gerçekleri karşında boş durmayın. Dernek yönetimlerinde, Sivil Toplum örgütlerinde görev alın. Ancak kadınların bu işleri el attığı sürede sıkıntılarımızdan kurtulabiliriz" şeklinde konuştu.
**Uysal; "Heve'nin benim için özle bir yeri var" Geceye eşi ile birlikte katılan Göle Kaymakamı Ali Uysal'da yoğun alkış alan bir konuşma yaparak, duygu ve düşüncelerini ifade etti. Herkese selamlayan ve iyi eğlenceler dileyen Göle Kaymakamı Ali Uysal, Sürügünden köyünün kendisinde özel bir yerinin olduğunu belirterek; "Göle Derneği eski başkanı rahmetli Hayrettin Heveş zamanında hayırlı bir iş için İstanbul'a gelmiştik. O zaman görevimin ilk yıllarıydı. Köy yolarını yapmak için bir iş makinası alınması gerekiyordu. Hayrettin beyle Sürügünden Derneğine geldiğimizde,  işadamlarınız, dernek yöneticileriniz çok yüksek miktarlarda bağışta bulunmuştu. Sizlerin yoğun katılımı ile Göle'ye bir iş makınası kazandırmış olduk. Bizde bu örnek davranışınızdan dolayı Sürügüdeni Heve'yi örnek köy ilan edelim dedik. Heve'ye 5-6 bin metre kare parke döşedik.  Bir işadamımız park kurdu. Sizleri kutluyorum. Bu manzara çok önemli. Yine bir hayır işi için bir arada bulunuyoruz. Yapacağınız tüm katkılara karşılık bende devletim adına elimden gelen ne varsa yapacağım. Siz bir adım gelirseniz, biz sizin için elimizden gelen her şeyi yaparız. Güzel bir köyünüz var. Örnek bir köyünüz var. Bende köyünüze Heve diye hitap ediyorum. Çok güzel bir anlamı var. Köyünüzün öyle güzel bir manzarası var ki, Ay sanki önünüzde duruyor. Umarım ki köyünüz için ilerde bir bina yaparak hep birlikte bu manzarayı izleyebiliriz. Ben Dernek Başkanımız Hakan Bey'e ve yönetimine, bundan önceki dernek başkanlarınıza da teşekkür etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.
**Başarılı isimlere plaket verildi Sürügüden Köyü dayanışma gecesi, Sürügüden köyü'ne katkılarından dolayı verilen plaket töreni ile devam etti. Göle Kamkakamı Ali Uysal, Siyasal Birikim Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Küpeli, eski dernek başkanları, Sürügündenli meclis üyeleri ve akademik alanda başarı elde eden isimlere plaketleri takdim edildi. Sürügüden köyü dayanışma gecesi, sahne alan sanatçıların söylediği türküler eşliğinde gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.   
 
**KURA'NIN DEVLERİ SATIŞTA ..
Ardahan'ın Göle ilçesinin ovalarında doğup, kent merkezinden geçip, Hanak, Çıldır topraklarını suladıktan sonra Kurtkale bölgesinde Türkiye'ye terk edip, Gürcistan ve Azerbaycan'dan dolaştıktan sonra Hazar nehrine ulaşan Kura nehrinde ki balıklar satışa sunuldu. Baharın gelmesiyle birlikte balıkçıların olta ve ağlarını attıkları Kura'nın sularında ilk çıkan Yayın balığı oldu. Boyları bir metreyi aşan yayın balıklarını satışa sunan balıkçılar kilosunu 15 ila 17 lira arasında sattıkları Kura'nın devlerinin çok leziz olması balık sevenlerin büyük ilgilisini topladığı belirtiliyor.
 
**Üniversite’den etkinlik ..
Ardahan Üniversitesi'nin düzenlediği ''Çağlar Boyu Türk Sanatları'' isimli etkinlik, Bilkent Üniversitesi Prof. Dr. Talat Halman'ın sunumuyla Ardahan Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşti.  Profesör Talat Halman gerçekleştirdiği sunumda Orta Asya'dan Anadolu'ya, ilkçağlardan bugüne, Türk sanatlarının panoramasını renkli slayt gösterimiyle anlatırken izleyicileri keyifli bir tarih yolculuğuna çıkardı.
 
**TRAFİK HAFTASI, ‘KURALLARA UYAN BİR TOPLUM’ DİLEĞİYLE KUTLANDI ..
 
Ülkemizde 03-09 Mayıs tarihlerinde kutlanan “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası” nedeniyle  İl Trafik Komitesince hazırlanan program, Ardahan Halk Eğitim Merkezinde yapıldı.  Programa, Ardahan Valisi Mustafa TEKMEN, Belediye Başkanı Faruk KÖKSOY, Cumhuriyet Başsavcısı Cemil AKDENİZ, Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Rüstem HAYAT, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, emniyet mensupları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Kutlama etkinliği; Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdür Vekili Emniyet Amiri Kadir ÖMEROĞLU’nun haftanın anlamı nedeniyle yaptığı ve toplumumuzda trafik bilincinin oluşmadığına vurgu yaptığı konuşma ile başladı. Yılın Trafik Polisi ve Jandarmanın Trafik Görevlisine plaketlerini Vali Mustafa TEKMEN vererek kendilerini kutladı ve Ardahan için de kademeli, planlı, programlı ve en önemlisi istikrarlı bir şehir içi trafik düzenlemesi için çalışmaların sürdürüldüğünü ve bir şehir için medeniyet ölçülerinden biri olan trafik düzeninin sağlanmasının önemli olduğunu söyledi. Trafik haftası nedeniyle düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ve yılın sürücüsüne ödüllerinin verilmesinin ardından trafik konulu kısa bir film izletildi. Trafik birimlerinin kullandığı alet ve cihazların sergisinin gezilmesinin ardından, tek taraflı ve iki yaralısı olan bir kazaya müdahale edilmesinin konu edildiği, canlandırma Halk Eğitim Merkezi önünde gerçekleştirildi ve bir kaza olması halinde yapılması gerekenler izleyenlere birebir gösterildi. Program, trafik araçlarının geçişi ile sona erdi.      Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com Foto: Nur
 
**ARDAHANLI KADINLAR, ‘TABANA KUVVET’ DİYEREK KIŞIN ALDIKLARI KİLOLARI ATIYORLAR!
 
Son Yılların hastalıkları arasında ilk sırayı alan şişmanlık Ardahanlı kadınlarında korkulu rüyası halini almış durumda. Birçok bayanın kilo alma korkusuyla gerek sabahları, gerek ise akşamları çevre yollarda ve şehir stadyumlarında yürüyüşü yaparak zayıflamaya çalıştığı görülmektedir. Özel Spor merkezlerinin yok denecek kadar az olduğu Ardahan'da tabana kuvvet diyerek kilo metrelerce yürüyen v ebu yolla zayıflayama çalışan Ardahanlı kadınların sayısı gün geçtikçe arttığı gözlenirken aynı durumun ilçelerde yaşandığı dikkat çekiyor. KAYMAKAMIN AEROBİK SALONU NE OLDU? Ardahan'da olduğu gibi ilçelerinde de birçok kadının tabana kuvvet diyerek kilolarını atmaya çalıştığı görülürken, bu kadınların başını Hanaklı kadınlar çekmesi dikkat çekiyor. İlçe kaymakamının bu durumu dikkate alıp, açtığı AEROBİK kursu açtığı ilçede AEROBİK salonuna gitmeyen Hanaklı kadınlar çevre yollarda gezerek, aldıkları kilolarını atmaya çalıştıkları gözlenmektedir.      Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
 
 
**ARDAHAN TV'YE YENİ GÖRÜNTÜLER EKLENDİ..
 
Ardahan'ın ilk internet haber sitesi www.kuzeyanadolugazetesi.com adlı sitemiz üzerinde yayınlanan Ardahan TV'ye yeni görüntüler eklendi. İnternet aracılığıyla Ardahan'da yaşananları gerek yazılı, gerek ise görüntülü olarak tüm dünyaya duyuran www.kuzeyanadolugazetesi.com adlı sitemiz üzerinde yayınlanan Ardahan TV'ye yeni görünler eklendi. Günlük 15 binin üzerinde okur kitlesine sahip olan ve Ardahan ismini taşıyan siteler arasında ilk sırada yer alan www.kuzeyanadolugazetesi.com adlı sitemiz üzerinde yayınlanan ve Ardahan Radyo'dan sonra en çok tıklanan Ardahan TV'yi izlemek için masanız üzerinde bulunan bilgisayarınızın Explorer tıklayıp, www.kuzeyanadolugazetsi.com yazmanız yeterli olacaktır. Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
 
**Göle www.golegozlem.com da, Hoçvan www.hoçvanhaber.com da izlenir ..
 
Ardahan'da günlük gazete dönemini başlatan, ofset baskı sistemini gazete okurlarına tanıtan, ilk internet sitesi kuran, internet radyo Ardahan Radyo ve Ardahan TV'yi internet kullanıcılarına tanıştıran ekibimizin yönettiği yayın grubumuzun iki yeni üyesi, www.golegozlem.com ve www.hoçvanhaber.com adlı haber sitelerimiz kısa sürede büyük bir okur kitlesine ulaşmaya başladı. Ardahan kent merkezinde günlük olarak yayınlanan Kuzey doğu Anadolu Gazetesi, Son Vilayet Gazetesi ve Göle ilçesinin ilk günlük gazete unvanını alan Yeni Gözlem Gazetesi ardından internet aracılığıyla Ardahan ve ilçelerin de yaşanan gelişmeleri başta www.kuzeyanadolugazetesi.com adlı sitemizle olmak üzere tüm dünyaya duyuran ekibimiz, şimdi ww.golegozlem.com ve www.hocvanhaber.com adlı sitelerimizle de okurlara ulaşmaya başladı. Ardahan Dergi Yolda .. Ardahan'da gazetecilik sahasında üç günlük yerel gazetesiyle, bir o kadar internet sitesiyle yol alan ekibimizin yeni hedefi Ardahanlılara güzel bir dergi kazandırmak. Ardahan'ın güzelliklerini, gelenek ve göreneklerini kuşe kağıda basarak bir dergi hazırlığı içinde olan ekibimizin ilk dergi çalışması önümüzdeki aylarda okurlarıyla buluşmak üzere tüm hazırlığını hızla sürdürüyor.
 
**MERKEZ BANKASINDAN PARA DEĞİL, BİLGİSAYAR ..
 
Para denilince ilk akla gelen bankadan Ardahan'a para değil, bilgisayar desteği geldi. Alınan bilgilere göre Ardahanlı muhtarlara dağıtılmak üzere Merkez Bankası Başkanlığı tarafından Ardahan'a 65 adet bilgisayar gönderildi. Ardahan'da bulunan muhtarların bilgisayar çağına ayak uydurması için başlatılan çalışmanın ilk ayağına Merkez Bankası'ndan destek geldi. Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan Valisi Mustafa Tekmen teknoloji çağının birinci gereksimi olan bilgisayarın toplumun her kesimi tarafından kullanılması için geniş çaplı bir çalışma başlattıklarını, bu çalışmalar çerçevesinde Ardahan'ın muhtarlarının da işlemlerini bilgisayar ile gidermesi için Merkez Bankası ile girdikleri temasın sonuç verdiğini söyledi. Merkez bankasının mevcut bilgisayar sisteminin yenilediğini belirten Ardahan Valisi Mustafa Tekmen kendisinin son Ankara ziyaretin de ziyaret ettiği Merkez Bankası yetkililerinden muhtarlara tahsis edilmek üzere bilgisayar desteği istediğini, Merkez Bankası yetkililerinde bunu olumlu görüp, ilk etapta 65 bilgisayarı Ardahan'a gönderdiklerini söyledi. Vali Tekmen, köy ve mahalle muhtarlarına dağıtılacak olan bilgisayarlar birlikte bilgisayar masası da teslim edilip, muhtarlara zimmetleneceğini belirttiği açıklamasında, amaçlarının muhtarların da teknoloji çağına uymalarını sağlamak olduğunu söyledi. HEM Kurs verecek .. Mahalle ve köy muhtarlarının tüm işlemleri bilgisayar ortamında görebilmeleri için başlatılan çalışma öncesi Halk eğitim müdürlüğü tarafından bütün muhtarlara bilgisayar kursu verileceğini belirten Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, muhtarların bilgisayar kullanımını öğrendikten sonra birçok matbu evrak kargaşasından kurtulacağını da sözlerine ekledi. Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com
 
**AK PARTİ İL BAŞKAN YARDIMCISI SEBAHATTİN HANOĞLU'NUN BASIN AÇIKLAMASIDIR ..
Milli Eğitim Müdürlüğümüz Kendilerine Plaket Verilmesini mi bekliyor yoksa Ardahan'ı daha kaç dönem sondan birinci etmeyi düşünüyorsunuz?.. Eğer biraz olsun vicdan sahibi iseniz toplumdan gelen sese kulak verip, başarısızlığınızı kabullenip ve hemen istifa etmeniz onurlu bir davranış olacaktır. Bu durum milli eğitim şube müdürlerinin de başarısızlığını göstermektedir. Milli eğitim kadrolarının tamamen onurlu bir şekilde görevlerini bırakmaları beklenmektedir.
 
**DSP İl Başkanı Morkoç: ‘Sonuçları protesto için çocuğumu bir gün okula göndermeyeceğim’
Ardahan’ın YGS Sınavlarında sonnucu olmasına tepki gösteren DSP Ardahan İl Başkanı Mustafa Morkoç bu duruma tepki olarak önümüzdeki cuma günü çocuğunu okula göndermeme kararı aldığını açıkladı.
 
**TARİHE BORU DÖŞEDİLER!..
 
Ardahan kent merkezinde bulunan ve kentin tarihi simgesi konumunda bulunan Rus yapımı tarihi demir köprünün üzerinde geçirilen su boruları görenleri şaşırtıyor. Ardahan Belediyesinin Çataldere (Gunzut) köyü yakınında bulunan su kaynağından kent merkezine getirdiği suları taşıyan boruları 130 yıllık tarihi demir köprünün üzerinde geçirmesi dikkat çekerken, borular dolaysıyla köprü kullanılmaz hale geldi. Ardahan kent merkezinden geçen Kura nehrinin üzerinde bulunan ve kenti kalesinin de içinde bulunduğu Halilefendi mahallesine bağlayan yolun üzerinde ki tarihi köprünün bu şekilde değerlendirmesinin yanlışlığına dikkat çeken vatandaşlar, tarihe saygısızlık olan bu boruların kancalarla tutturularak, köprünün altında geçirilmesi daha uygun olacakken, işin kolayına kaçınılmıştır.' diyerek tepkilerini ortaya koydukları gözlendi. Boruların alta alınıp, çay bahçesi haline getirilmesi ve korunmaya alınması gereken bu tarihi köprünün böyle kullanılmasının yetkililerin tarihi değerlere bakışı olduğunu da belirten Ardahanlılar, Ardahan'ın tarihine sahip çıkılması gerektiğini de belirtmeden edemediler.     
 
**DENETİM RAPORU SAVCILIKTA!..
Gazetemizin gündeme getirdiği Meclis Başkanlığı ve Valiliğin 'yayınlayamazsınız' dediği Ardahan'ın 2009 Denetim Raporu'na savcılık el koydu. Bilindiği gibi birçok usulsüzlük ve hukuksuzluk olduğu ileri sürülen ve 5 meclis üyesi tarafından imza altına alınan denetleme raporunu gazetemiz yayınlamış, ardından Meclis Başkanlığı ile Valilik, 'Bu raporu yayınlayamazsınız' diyerek gazetemize uyarıda bulunmuştu.        www.kuzeyanadolugazetesi.com
 
**HIRSIZLAR ŞAŞIRINCA, BİRLİĞİN PARASI KURTULDU!..
 
Ardahan'da bulunan Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne 1 Milyon 700 Bin TL. geldiğini duyan hırsız veya hırsızlar birliği soymak için girdikleri bina da yanlış kasayı kırınca eli boş dönmek zorunda kaldılar. Alınan bilgilere Ardahan'daki sığır yetiştiricilerine dağıtılmak üzere gönderilen 1 Milyon 700 Bin TL.'nin Sığır Yetiştiricileri Birliği'nin kasasında olduğunu düşünüp, Hükümet binası karşısında bulunan ve Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odalar birliğine ait olan binaya giren hırsız veya hırsızlar yanlışlıkla aynı binada bulunan özel bir güvenlik şirketine girip, şirketin para kasanını kırdılar. Kasa'da para olmadığını gören hırsızlar son anda yanlış yere girdiklerini anlayınca eli boş olarak binayı terk ettiler. Polisin soruşturma başlattığı olay ardından bir açıklama yapan Ardahan Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yunus Baydar, 'sanırım hırsızlar paramızı çalmak için binaya girdiler. Allahtan yanlış yere girmişler. Ama bize ait birlik kasanını da kırsalardı yine eli boş çıkacaktılar. Çünkü gelen destekleme paralarının büyük bölümünü aynı gün sığır yetiştiricilerine dağıttıklarını, geriye kalanı birliğin hesabı bulunan bankaya yatırdıklarını' belirti.
**Paralar dağıtılmaya başlandı ..
Ardahan Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yunus Baydar iki hafta önce verdiği müjdeyi dün sözünü tutarak birlik üyelerine tam 1milyon 700 bin TL. dağıttı. Ardahan Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yunus Baydar, müjdeli haberlerle döndüğünü ifade ederek matbaamızı ziyaret eden Baydar, kendine üye olan Ardahanlı çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını daire başkanlarına ve diğer müdürlüklere de ilettiğini söyleyip mayıs ayı başında Anaç Sığır Destekleme ödemelerini yapacağını söyleyip, sözünü yerine getirmesiyle beraber çiftçilere parayı dağıtırken yüzündeki gülücükler hiç eksik olmadığı gözlerden kaçmadı. Ardahan Sığır Yetiştiricileri Birliğine kayıtlı1800 üyeden, 1027 sinin yaralandığı desteklemenin çoğunluğunun Göle-Merkez ve Posof olduğu gözlerden kaçmazken. Başkan Baydar, Hanak-Damal-Çıldır'ın suni tohumlama yapmamalarından kaynaklandığını da sözlerine ekledi. Ardahan Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yunus Baydar , Anaç Sığır Destekleme ödemeleri il genelinde toplam olarak Bir Milyon Yediyüz Bin TL. dağıtılacağını ifa edip. Çiftçilerin inek başı 225.00 TL. -275.00 TL. arası olarak aldıklarını söyledi. Öte yandan Ardahan Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yunus Baydar, Ardahanlı hayvan yetiştiricilerimizden birlik olarak talebimiz; suni tohumlama yaptırması, hem bunun mukaviminde; hem daha fazla destek, hem de daha kaliteli ve verimli hayvanlar elde edeceklerdir. Baydar, birliğimiz suni tohumlama ile ilgili konularda bölgemizdeki bütün veteriner hekimlerle koordineli çalışma içerisindedir dedi. Beş ilçede bulunan şubelerinin de hayvan yetiştiricilerin hizmetinde olduğunu kaydetti.            Haber: www.golegozlem.com
 


Göle Haber
Bu Haber 14722 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.