• Ana Sayfa
  • İlanlar
  • Firma Rehberi
  • Foto Galeri
  • Haber Arşivi
  • İletişim
  • Ziyaretçi Defteri
  • Videolar
Haberler İçin Devamları Tıklayınız
Haberler İçin Devamları Tıklayınız
20 Temmuz 2010 / Salı
**Günlük/Güncel haberleri Okumak ve İzlemek İçin TIKLAYINIZ
www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Başkan icraatlarını anlatıp, festivali bitirdi ..

Yağmur dolaysıyla bu yıl yarım yamalak festival yapabilen başkan icraatlarını anlatarak 15. Ulusal Göle Festivali’ne son verdi.

Bu yıl 15. gerçekleştirilen Ulusal Göle Kaşar Festivali Ardahan’a gelen şehid cenazesi ve aralıksız yağan yağmur dolaysıyla programı tamamlanmadan erkenden sona erdi. Konu hakkında makamında bir basın açıklaması yapan Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu geçtiğimiz Cuma günü start alan ve üç gün sürmesi gereken bu yılki festivallerinin gerek festivalin ilk günü Ardahan’a gelen şehid cenazesi dolaysıyla, gerek ise aralıksız yağmur dolaysıyla yapılamadığını, bu nedenle 3 gün dolu dolu sürmesi için tüm hazırlıkların yapıldığı 15. Ulusal Göle Kaşar Festivali’ni erken bitirmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

**İcraatlarını anlattı ..

Festivali erken bitiren Belediye Başakın Muratoğlu makamında düzenlediği basın toplantısında icraatlarını anlatmayı unutmadı. Kaşar Festivali’ne 100 bin TL. katkı sunan başta İstanbul Esenyurt Belediye Başkan yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu’na, basına, kamu görevlilerine, derneklere teşekkür ettiğini belirten Başkan Muratoğlu görevde olduğu süre içinde yapıtğı bazı çalışmaları şöyle sıraladı. Göle Belediyesinin iyi yolda olduğunu ve borcu bulunmadığını belirten Başkan Sabri Muratoğlu, "29 Mart yerel seçimlerinde söz verdiğimiz gibi projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. Göle ilçemiz değişime ayak uydurdu, bu yıl ki festivalin diğer festivallere oranla daha çok kalabalık geçeceğini ve büyük bir katılımın olacağını görmekteyiz. İlçemize çok büyük bir dönüş olmakla birlikte tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen hemşerilerimizin bu yıl daha çok geldiğini ilçede yaşanan ekonomik canlılıkla görmekteyiz" dedi. Göle Belediye Başkanlığını iki dönemdir yürüten Başkan Muratoğlu, Belediye bünyesinde mimar, inşaat mühendisi ve imar çalışmalarında ilçenin doğallığını bozmadan gelişmesi için yatırım yapan her kese yardımcı olmaktayız, önünü açmaktayız. İlçemiz gelişiyor ve zenginleşiyor, bu değişim ve dönüşüm bizi son derece memnun etmektedir" dedi. Fakültenin Göle için çok önemli bir projede olduğuna değinen Başkan Muratoğlu, "Fakülte inşaatı için Gölemizin en güzel yerini hediye ettik. 340 Metre kara alan üzerine toplam üç kat üzerine inşaat çalışması başladı. Esenyurt Belediye Başkanı sayın  Nejmi Kadıoğlu'nun fakülte binasının yapılmasında maddi ve manevi desteklerini gördük, Göle ilçemiz adına kendilerine teşekkür ediyoruz.

**Belediye Konkasörü harıl harıl çalışıyor

Göle ilçesinin başlıca ana sorunlarını çözmek için projeleri adım adım uygulamaya aldıklarını belirten Başkan Muratoğlu; "Mahalle yollarımızı kilit parke taşı ile döşendi ve bitti. Gölelilerin ayağı artık çamura değmiyor, o kötü ve çirkin günler resimlerde ve hayallerde kaldı. İlçenin giriş ve çıkış yol güzergahları düzenlendi. Fakülte işi tamam, Hastanemiz ve TOKİ yapılıyor. Küçük Sanayii sitemizin projesi tamamlandı ve yakında ihale inşaatına başlanılacaktır. Kum ocağımız faaliyete girdi ve kendisini amorti edecek. Göle ilçemiz için asrın projesi olan Halk Eğitim Merkezinin proje çalışması başladı. Bu proje Türkiye'de 55 ilde bulunan Halk Eğitim Merkezi gibi AB standartlarına uygun olarak yapılacak. İki yıl sonra Göle yaşanacak en şirin ilçeler arasında sorunları çözülmüş geleceğe yönelik proje çalışması yapan bir yer olacak. Halkımız bize güvendi ve bundan sonra da güvensin" dedi.

**Bitiş düdüğünde Haberimiz etkili oldu ..

Göle Kaymakamlığı ile Belediyesi'nin ortaklaşa yaptıkları Ulusal Göle Kaşar Festivali'nin erkenden bitmesine neden olanın diğer bir sebebin ise festivalin başladığı gün Ardahan'a gelen bir şehit haberinin etkili olduğu belirtildi. Konunun gazetelerimiz ve ulusal basında geniş yer bulması üzerine festival etkinliklerini önce yavaşlatan, daha sonar sona erdiğini açıklayan Göle Belediyesi'nin bu kararından haberimizin etkisinin daha çok olduğu öğrenildi.

**Göle Belediye Başkanı Yasta Sabri Muraoğlu kız kardeşini kayıp etti ..

Ardahan'ın Göle ilçesinin Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu'nun kız kardeşi Maya Muratoğlu vefat etti. Alınan bilgilere göre uzun süredir rahatsız olduğu öğrenilen Maya Muratoğlu (50) geçtiğimiz gün evinde hayata göz yumdu. Bir rahatsızlık sonucu uzun süredir tedavi gördüğü bilinen Maya Muratoğlu dün Göle Mezarlığında toprağa verildi.

**Şenlik ve Festivaller Uğursuz mu Geldi?!.

Ardahan'da her yıl gerçekleştirilen etkinlikler bu yıl birçok tatsız olay ile başladı ..

Yılın ilk festivali olan Hoçvan Yayla Şenliği sırasında bir sanatçının söylediği Kürtçe türkü ile terör propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınıp, tutuklanması ile başlayan tatsızlık önce Damal'da yapılan, 'Atatürk'ün İzinde/Gölgesinde' isimli etkinliğe gelen bir kişinin traktör altında kalıp, ölmesiyle sürdü. Bu iki tatsı olay ardından bu yıl 11 ncisi gerçekleşen Uluslararası Çıldır Göl Festivali sırasında bir kişinin göl sularında boğuldu. Hoçvan Yayla Şenliği'nde bir kişinin tutuklanması, Damal Festival'nde bir kişinin traktör altında kalıp ölmesi ve Çıldır Festival'nde bir kişinin boğulmasıyla devam eden tatsızlıklar zinciri Hoçvan/Dağcı (Tikoş) köyünde bir kişinin gölet sularında boğulmasıyla devam etti. Hoçvan Yayla Şenliği'nin yapıldığı ikinci gün yaylada bir kişinin de ölü bulunması ve ardından Damal'da olduğu gibi Çıldır festivaliinde dönen bir tarktörün devrilip, birçok kişinin yaralanması ile süren tatsızlıklar zinciri bu yıl 15. düzenlenen, ancak festivalin başlayacağı gün Ardahan'a gelen şehid haberi ve aralıksız süren yağmurlar dolaysıyla gerçekleşemeyen 15. Ulusal Göle Kaşar Festivali ardından vatandaşa,  'bu yıl ki festivaller uğursuz geldi' dedirtti.

**Uğursuzluk Hoçvan'da başladı Göle'de devam etti ..

Bu yıl 6. gerçekleşen Hoçvan Yayla Şenliği'nin birinci günü bir sanatçının tutuklanması, ikinci gün bir kişinin yayla'da ölü bulunması ile süren uğursuzluklar önce Damal'da festivali gelen bir kişinin devrilen traktörün altında kalarak ölmesiyle sürerken, bu iki etkinliğin hemen ardından Çıldır Göl Festivali'nin bitimine saatler kala bir gencin göl sularında boğulmasıyla devam etmişti. Bu olayların etkisi unutulmadan Hoçvan'ın Dağcı köyünde bir kişinin girdiği gölet sularında boğulduğu haberi ile sarsılan Ardahanlılar Vanda'da gelen şehid haberi ile yasa boğuldular. 15. Ulusael Göle Kaşar Festivali'nin başladığı ilk gün gelen kara haber karşısında şoka giren Ardahanlılar ve etkinlikleri düzenleyen komiteler bu kez geçtiğimiz haftasonu aralıksız yağan ve Göle Festivali'nin doğru dürüst yapılmasını engelleyen yağmur karşısında şaşırıp, kaldıkları görüldü.

**Sırada Bulbilan ve Posof Şöleni Var ...

Hoçvan, Damal, Aşıkşenlik, Çıldır ve Göle'de yapılan yaz etkinliklerini ağızlarının tadıyla yaşayamayan Ardahanlılar bu ayın sonunda gerçekleşecek olan Bülbilan ve Posof Âşıklar Festivali'ne hazırlanıyorlar. Bu iki etkinliğin ve bunlardan sonra yapılacak olan Ardahan Kültür ve Bal Festivali'ne hazırlanacak olan Ardahanlılar geriye kalan yaz etkinliklerinin tatsız ve uğursuzlukların olmaması için adeta dua ettikleri görülüyor.  Haber/Analiz: www.kuzeyanadolugazetesi.com

** Gürsel Tekin Ardahan’da sessizce Göle’de coşkuyla karşılandı ..

Tekin Göle’de tek değildi .. Geçtiğimiz haftasonu Göle’ye gelen Göleli CHP MYK Üyesi Gürsel Tekin’e ilgi bir hayli büyüktü. Tekin ile birlikte Göle Kaşar Festival alanına gelen Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ü, Posof Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit, Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan, Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan Ardahan Merkez İlçe başkanı Ardahan ilçe başkanları belde başkanları festival alanın gererken tezauratlarla karlaşandılar. Geçtiğimiz dönem CHP Ardahan’da ikinci sıra adayı olan Dr. Taşkın Aktaş’ın ve bir çok bürokratında yakı ilgi gösterdiği Gürsel Tekin festival alanında yaptığı konuşmada 30 yıl sonra buluştuğu Gölelilere seslendi.

Göleli CHP MYK Üyesi Gürsel Tekin Ardahan’da sessizce, Göle’de coşkuyla karşılandı. İstanbul eski CHP İl Başkanı hemşerimiz Gürsel Tekin, dgeçtiğimiz gün baba ocağındaydı. Geçtiğimiz haftasonu önce Kras’a buradan Ardahan’a geçen daha sonra Göle’ye gelen Gürsel Tekin  29 Temmuz’dan sonra güzel günlerin yakın olacağını söyledi. Kras’tan  Ardahan’a uzun bir konvoy eşliğinde gelen Gürsel Tekin, önce geçtiğimiz hafta gölete düşerek boğulan Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural’ın yeğeni Dağcı köylü İrfan Gökçe için hazırlanan taziye çadırına giderek başsağlığı dileklerinde bulundu. Tekin daha sonra yine yol üzerinde bulunan ve merkeze bağlı Nebioğlu köyünde Van’ın Gürpınar ilçesi Yanlıca köyü dağlık arazi kemsinde yola döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan Burhan Kılıç’ın (21) baba evine giderek başsağlığı dileklerinde bulundu. Ardahan’a konvoy halinde giren CHP İstanbul eski il Başkanı Gürsel Tekin, vatandaşlar tarafından sık sık yolu kesilerek kendisine sevgi gösterisinde bulunuldu. Ardahan’da parti binasına geçen Gürsel Tekin, burada partililerle tanışarak sohbet etti. Partiye küskünlerin bir hayli  rağbet ettiği toplantıya ilçelerden de yoğun bir katılımın olması dikkat çekti. Daha sonra Dr.Taşkın Aktaş ve arkadaşlarıyla LAŞET'e balık yemeye giden Gürsel Tekin güzel günlerin yakın olacağının mesajlarını veriyordu. CHP Ardahan İl Binasında kısa bir süre kalan CHP MYK Üyesi Gürsel Tekin Ardahan’da düzenenlenen şehid töreni ardından Göle’ye geçerek, festival alanında Gölelilerle buluştu. Burada bir konuşma yapan Gürsel Tekin Göle’de olmaktan çok mutlu olduğunu belirtti. Gölelilerin büyük ilgi gösterdiği Tekin yaklaşık 2 saat kaldığı Göle’den ayrılarak yeniden İstanbul’a döndü.

**Başbakan ile Kılıçdaroğlu'nun Buluşmasını Değerlendirdi ..

Eski CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, gazetecilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görüşmesiyle ilgili sorularını cevapladı. Tekin, "Siyasette küs olmak doğru bir tavır değildir. Toplum çözüm bekliyor. İktidar partisi ile muhalefet partisinin görüşmesi son derece doğaldır. İnanıyorum ki Türkiye'nin önemli sorunlarını muhalefetiyle, iktidarıyla bunları masaya yatırırlar, çözerler diye düşünüyorum. Ama içeride içerikte neler konuşulmuş, neler olmuş bilmiyorum. Herhalde verimli bir görüşme olmuştur diye düşünüyorum." dedi.

**MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜN’DEN YÜZYILIN BULUŞU! LYS’de, OKS’de, SBS’de, ÖSS’de 81 Vilayet İçinde Hep Sonuncu Olmamıza Meğerse ev kadınları nedenmiş!..

Üniversite sınavında en başarılı iller sıralamasında sondan üçüncü olan Ardahan'ın il Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Görgülü, "Bu yıl 2 bin 215 kişi sınava girdi. 962'si aktif öğrenci. Geriye kalanların arasında ev kadınları, memurlar da var. Sıfır çeken bir ev kadını, 100 öğrencinin puanını düşürüyor. Hayırseverlerin ilgisizliği de cabası" dedi. Göreve 1.5 yıl önce geldiğini ve başarısızlığın nedenini bulmak için valilikle birlikte çalışma yürüttüğünü belirten Müdür Görgülü, sonunculuktan, sondan üçüncülüğe çıkmayı da, bir anlamda başarı olarak niteledi. Görgülü, Ardahan'ın durumunu satırbaşlarıyla şöyle özetledi:

'ALTıNCı DA BiZDEN' "Ardahan çok göç veriyor. 1992 yılında 170 bin olan nüfusu şu anda 108 bin. Her sene bin öğrencimizi kaybediyoruz. Ekonomik durumu iyi olan aileler de göçüyor. Burada kalanlar hayvancılıkla uğraşıyor. Onlar da çocuklarını işgücü olarak görüyor ve okutmuyor. Kız çocukları da küçük kardeşlerine baktığı için ders çalışamıyor." "Ağır kış koşulları çocukları okuldan soğutuyor." "Hayırseverler ilgisiz. 90 tane Ardahan derneği var, ama kimseden ses çıkmıyor. Sadece Sınav Dershanesi'nin sahibi sesimizi duydu." "Bu yıl 2 bin 215 kişi sınava girdi. 962'si aktif öğrenci, geriye kalanın içinde ev hanımı da, memur da... Bir ev hanımı sıfır puan çektiğinde 100 öğrencinin puanı düşüyor." "Öğrencilerin 176'sı 400'ün üzerinde puan aldı. Tıp ve hukuk fakültesini tutturanlar var. Türkiye altıncısı Dilan Bayraktar da bizden." "OKS'de 500 tam puan alan öğrenciler var. Onların gitmemesi için elimizden geleni yapacağız. Burs vereceğiz." "Ardahan 1992'de il olmuş. Ben 17. Milli Eğitim Müdürü'yüm. 10 tane de vali değişmiş. Böyle olunca projeler yarım kalır." "Hep genç öğretmenler geliyor. Onlar da bir an önce gitmeyi istiyor. Güvenlik sorunu yok kentte ama sosyal hayat sıfır."

**AK Parti İcralık Oldu!

Başta esnaflar olmak üzere, memur, köylünün altında inlediği borç batağına iktidar partisi AKP’de saplandı. Ülke’de olduğu gibi Ardahan’da yaşanan ekonomik sorunların çözümü için çare aranan iktidar partisi AK Parti’nin Ardahan İl Teşkilatı’nın da borç batağına batıp, icralık olduğu ortaya çıktı. Elektirik, telefon, vergi, SGK gibi borçlar dolaysıyla icralık olduğu öğrenilen AKP Ardahan’ın piyasaya 80 bin TL. borçlu olduğu belirlenirken, bu borçlar dolaysıyla partiye icra geldiği belirtildi. İcrayı doğrulan AKP Ardahan İl Başkanı borçların daha önceki yönetimden kaldığını söyledi.

**LYS’de Sondan 1. değil 4. olduk!..

Bir Milyon 856 bin adayın girdiği Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre, 10 bin öğrenci sıfır çekerken, en başarılı iller arasında Sinop, Kilis, Niğde ve Bitlis yer alırken, en başarısız iller ise Hakkari, Ardahan, Artvin, Tunceli ve Mardin oldu. Sınav sonuçlarına göre Ardahan bu yıl iki ilin önüne geçecek derecede puan almıştır. Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS), Bitlis, Siirt, Batman ve Hakkari'nin bu yıl elde ettiği başarı, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ı hem şaşırttı hem sevindirdi. Yarımağan, ''Hakkari, Türkiye sonuncusu oluyordu, Hakkari'yi kurtardık. Şimdi Ardahan'da sıra'' dedi. Yarımağan, LYS sonuçlarına ilişkin bilgi verdikten sonra YÖK'ten ayrılırken gazetecilerle sohbet etti. LYS sonucunda toplam kaç adayın ''sıfır'' puan aldığının sorulması üzerine Yarımağan, ''Ne olur bir sene de başka bir şeyi ön plana çıkarın. Bırakın o garibanları'' diye espriyle karışık yanıt verdi. Gazetecilerin, ''sıfır alanları sayısını gizlemenin gerçeği değiştirmediği'' sözleri üzerine Yarımağan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Hakkari Türkiye sonuncusu oluyordu, Hakkari'yi kurtardık. Hakkari, bir puan türünde sondan onuncu, birinde sondan beşinci, birinde de ortalarda. Demek ki orada bir şeyler yapılmış... Şimdi Ardahan'da sıra. Yani hep aynı il olmasın, değişsin. Biraz gayret gösterirlerse olabilir. Çünkü bir soruyla hemen sıralama değişiyor, sonuncu olmaktan kurtuluyorlar.'' Bu yıl sistemin geçen yıldan farklı olduğuna işaret eden Yarımağan, her bir sınavda birden çok test uygulandığını anlattı. Bir sınavda bir testten sıfır alan bir adayın diğer testlerden de sıfır alma ihtimalinin çok düşük olduğunu vurgulayan Yarımağan, bir puan türünün ise üç testten hesaplandığını anlattı. Yarımağan, ''Bir adayın sıfır alması için bu üçünde de başarısız olması lazım. Zaten Yükseköğretim Geçiş Sınavı'nda başarılı olanlar LYS'ye girdi. İki sınavın birine girene bile biz puan hesaplıyoruz. Sıfır alan şöyle olur; iki sınava girmişse ikisinden de başarısız olmuşsa sıfır puan alır. Birinci sınav tek oturum olduğu için adayın zaten morali bozulduysa hiçbir şey yapmıyor, ondan sıfır alıyor.'' Gazetecilerin soruları üzerine Yarımağan, Milli Eğitim Bakanlığından, ''il sıralamalarının daha gerçekçi olması için lise ve meslek lisesi düzeyinde ayrı ayrı yapılmasının uygun olacağı görüşü geldiğini'' söyledi. TS puan türünde de Bitlis en başarılı birinci, Siirt en başarılı ikinci, Batman da en başarılı beşinci il oldu.

Diğer birçok sorun ve sıkıntının yanında ekonomik sorunları çözme iddiasıyla 8 yıla yakındır iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi’de ekonomik sıkıntı çekiyor. Başta SGK ve Vergi borçları olmak telefon, internet, kira borcu dolaysıyla icralık olduğu ortaya çıkan AKP Ardahan’ın piyasaya yaklaşık 80 bin lira borçlu olduğu öğrenildi. Konu hakkında bir açıklama yapan AKP’nin yeni İl Başkanı Yunus Baydar daha önceki yönetimin döneminde kalan borçlar dolaysıyla Telekom, Elektirik ve vergi dairesi tarafından icraya verildiklerini doğruladı. Baydar, Nusret koyuncu döneminde yaşanan sıkıntılar dolaysıyla genel merkezin bir yıldan fazladır para göndermediğini, bu nedenle borçların ödenmediğini belirttiği açıklamasında var olan borçların tespitini yaptırdığını ve icralık olanları ödemeye başladıklarını da belirtti. AKP Genel merkezinin kendisinin göreve gelir gelmez bir miktar para gönderdiğini belirten AKP Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar bu sorunun kendisinden önceki yönetimin döneminde yaşandığınıda açıkladı.

**Ardahan saat 07.00’da sandığa gidecek ..

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 12 Eylül tarihinde yapılacak anayasa referandumunda oy kullanma saatlerini belirledi. YSK, referandumda oy verme saatlerini, illerde güneşin ve doğuş batışına göre iki gruba ayırdı. Türkiye'nin doğusunda bulunan Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak belirlendi. Bu illerin dışında kalan illerde ise oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 08.00-17.00 olarak tespit edildi.   Haber: golegozlem.com

**At ve  Sahibi Elektirik’e çarpıldı!..

Dün yağan yağmurla birlikte sık sık kesilen elektirikler Ardahan’ın Göle ilçesinde bir atın telef olmasına, sahibinin ise yaralanmasına neden oldu. Alınan bilgilere göre Göle ilçesine bağlı Serinçayır (Çölpenek) köyünde meydana gelen elektirik kaçağı  sonucu zincirle elektirik direğine bağlı at telef oldu.

**AKP’li Vekil: İmralı barışa katkı sunmalıdır’

Ardahan’da yayınlanan amiral gazetemiz Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi’ni ziyaret eden AK Parti Ardahan Milletkvekili Saffet Kaya’dan önemli açıklamalar geldi ..

Ardahan'ın en etkili gazeteleri olan, Kuzey Doğu Anadolu ve Son Vilayet isimli gazetelerimizin basıldığı matbaamızı ziyaret ederek üyesi olduğu iktidar partisinin çalışmaları hakkında bilgi veren AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya hükümetin daha çok demokrasi adına ortaya koyduğu kararlılığın devam ettiğini söyledi. Son günlerde yeniden alevlenen iç çatışmaların artık barışla sonuçlanması gerektiğini belirten AK Partili Milletvekili bunun için başta İmralı'da ki zata (Abdullah Öcalan'a) olmak üzere herkese görev düşmektedir. Saffet Kaya, 'Ben PKK'ya, teröre karşı bir insanım, bir Türküm, ama Kürt, Türk, Azeri, Laz, Çerkez demeksizin hizmet için varım. Bu ülkede yıllarca ortaya konulan asimilasyon politikaları dolaysıyla yaşanan sıkıntıların bugün ülkede birçok sıkıntıyı yarattığı gerçektir. Bunu bir iktidar milletvekili olarak söylüyorum, Türkün Kürde, Kürdün Türk'e ihtiyacı vardır. Bunlarını ikisinin olmazı olmazdır. Bu nedenle AK Parti'nin ortaya koyduğu demokratik açılımın ana kaynağı da barıştır, kardeşliktir, huzurdur. Başta İmralı'da ki zat olmak üzere herkes barışa katkı sunmak zorundadır. Bugün açılımın içini açmadılar eleştirilerini yapanlar gerek Anayasa'da, gerek ise AK Parti iktidarı boyunca demokrasi adına atılan her adımı engellemeye kalkanlardır. Cunta tarafından hazırlanan bir Anayasanın değiştirilmek istemine bile karşı çıkanların dün bu Anayasayı hazırlayanların kendilerine yaşattığı sıkıntıyı unutmuşa benziyorlar. Hâlbuki başta Ardahan olmak üzere tabanın değiştirilen Anayasa'ya EVET diyeceğini bilmiyorlar.' dedi.

**STK'lar barış için sahaya çıkmalıdırlar ..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar, AK Parti Ardahan Belediye Meclis Üyesi Turan Yıldız ve bir grup AK Partili ile gazetemizi ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulunan AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya, Ülke genelinde barışın sürmesi, kardeşliğin yeniden yeşermesi için İmralı'da ki zata olduğu gibi herkese, baştada huzurlu bir il olan Ardahan'da bulunan Sivil Toplum Örgütlerine büyük görevler düşüyor.

Bu nedenle Ardahan'da ki STK'lar da sahaya çıkıp, barış çağrısı yapmalıdır' dedi.

**Bakan geliyor da ne oluyor?' diye söyleyenlere, 'Gözünün körü oluyor' derim!..

AK Parti iktidarı süresince Ardahan'ın 81 vilayet içinde en çok yatırım alan iller arasında ilk sıralarda olmasını sağladığını belirten Ardahan Milletvekili Saffet Kaya, 'Birileri ortaya çıkıp, bakan geliyor da ne oluyor?' diye soruyor. Benim onlara vereceğim tek cevap, 'Elinin körü oluyor' olur. Çünkü bugüne kadar en çok hizmet alan Ardahan'a en çok bakanın geldiği dönem AK Parti iktidarı döneminde olmuştur. 4 yıl içinde Ardahan'a 19 bakan gelmiştir. Bu çok önemli bir konudur. Çünkü çevre illere sorulduğunda bu süre içinde 3 bilemediniz 4 bakan gelmiştir. Buda şunu gösteriyor, Saffet Kaya'nın Ankara'da ki etkisi ve ilişkilerinin gerek hükümet, gerek ise iktidar partisi AK Parti'de ki gücünü gösteriyor. Bana, 'bakan geliyor da ne oluyor? diyenlerin her bir bakan geldiğinde Ardahan'ın kazanımlarını görmemesi körlükten öte bir şey olamaz. Bu bakanlarımızın her gelişinde Ardahan'a birer hizmet damlamıştır. Buda geçtiğimiz günlerde 100 Milyon dolar bütçelerine ayrılan HES Barajlarıdır. Ardahan'a 500 yeni TOKİ konutu demektir. 150 Kişilik yeni hastane demektir. Eğitimin altı yapısı olan yeni okul, yurt ve yeni bir Halk Eğitim binasının yapılmasının sağlanmasıdır. Ardahan'a Organize, Göle'ye Küçük Sanayi Sitesi demektir. Havaalanı için çalışma başlatmaktır. Bölünmüş yolların Çıldır Aktaş'tan Göle'ye kadar uzanmasıdır. Yeni bir cezaevinin yapılmasıdır. Üniversitenin gelmesidir. Yurtların yapılmasıdır. Kısacası damlaya damlaya göl değil Ardahan'a deniz kadar büyük hizmetlerdir.' dedi.

**Belediye kurumsallaşıyor ..

AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya Ardahan belediyesinin başına geçen partilisi Faruk Köksoy'un göreve başlamasından bu yana çok kıs bir zaman geçmesine karşın belediye hizmetlerinde kısa sürede büyük ataklar olmuştur. Başta belediyenin kurumsallaşması olmak üzere birçok konuda büyük bir toparlama olmuştur. Belediye'nin TOKİ ile birlikte yürüttüğü Kentsel dönüşüm Ardahan'ın çehresini değiştirecek. Temizlik hizmetleri konusunda, kanalizasyon çalışmaları, alt ve üst yapı hazırlıkları AK Parti anlayışının Ardahan'a hizmet olarak yansıması olarak değerlendirilmelidir.

**İl Başkanı hükümeti temsil eder ..

AK Parti'nin 8 yıllık iktidarında en güçlü ve en etki ekibinin görev başında olduğunu Ardahanlıların ve kamu kurum amirlerinin unutmamasını da isteyen Ardahan Milletvekili Saffet Kaya, yeni il başkanı Yunus Baydar'ın Ardahan'da hükümetin, milletvekilinin, belediye başkanlarının temsilcisidir. Bunu en iyi yapacak olan bir kadrosuyla önümüzdeki günlerde daha iyi his edilecek çalışmalar sergileyeceğinin bilinmesini istiyorum. Bundan sonra tüm yetkiler ve sorunlar öncelikle il başkanının onayında geçecektir. Bunu herkes iyi bilsin' diyerek sözleriyle gazetelerimizin sahibi Selmi Yılmaz'ın da bulunduğu matbaamızı ziyaretini sona erdirdi.

**Ardahan fakir konutu istemedi ..

TOKİ'nin ayda 100 lira taksitle dar gelirliler için yaptırdığı iki odalı konutlar için yoğun talep gelince 18 bin olan daire sayısı 38 bine çıkarıldı  Ancak Ardahan, Burdur, Giresun, Hakkâri, Karabük, Muş, Nevşehir ve Rize'den bu konutlar için talep gelmedi. Artvin, Manisa, Ordu, Tokat ve Yalova illerine ise 'uygun arsa bulunamadığı' için dar gelirli konutu yapılamadı.

Başbakanlık'a bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), yoksul vatandaşları konut sahibi yapmak için geniş çaplı bir kampanya başlattı. Zaman'ın haberine göre, yoğun ilgi gören kampanya nedeniyle yapılacak konut sayısı 18 binden 38 bine çıkarıldı. Devam eden kampanyada ilginç gelişmeler de yaşanıyor. TOKİ'den alınan bilgiye göre yoksul konutları için bazı iller hiç talepte bulunmazken bazı iller de arsa bulamadı. Yoksul konutu talebinde bulunmayan iller arasında Ardahan, Burdur, Giresun, Hakkari, Karabük, Muş, Nevşehir ve Rize yer aldı. Yetkililer, konut yapımı için uygun arsa bulunamayan illerde ise arsa arayışının devam ettiğini kaydetti. TOKİ'nin yoksullara yönelik 100 lira taksitle ev kampanyası, Türkiye'nin dört bir yanından yoğun ilgi gördü. "Evi olmayan değil, ev hayali bile olmayan insanları ev sahibi yapmak" sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında yoğun ilgi nedeniyle ilk teslimatlar gelecek yıl yerine bu yıl sonunda yapılacak. Yoksul konutları olarak adlandırılan evler 1+1 oda şeklinde ve 45, 50, 65 ve 71 metrekare olarak inşa ediliyor. TOKİ, bugüne kadar 18 bin 532 konutun inşaatına başlarken talep fazlalığı nedeniyle konut sayısını 38 bin 768'e çıkardı. Halen 7 bin 420 konut ihale aşamasında bulunurken 12 bin 816 konut da hazırlık aşamasında. Yapılacak konutların 6 bin 360 adedi Roman vatandaşlara verilecek. İnşaatları devam eden Adapazarı-Korucuk, Eskişehir-Aşağısöğütönü, Van-Kevenli, Antalya Çıplaklı, Gaziantep-Şahanbey'de inşaatlar yüzde 57-90 arasında değişen oranlarda tamamlandı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde yapılan konutlar, peşinatsız aylık 100 lira taksit ve 20 yıl vadeyle hak sahiplerine teslim edilecek.

TOKİ'nin yoğun ilgi gören yoksul konut kampanyasına bazı illerden hiç talep gelmedi. Projeyle ilgili TOKİ tarafından hazırlanan 'bilgi notu'nda şu ifadelere yer veriliyor: "Yoksul konutu yapmak istediğimiz Artvin, Manisa, Mardin, Ordu, Tokat ve Yalova valilikleri uygun arsa bulamadığını belirtirken, Ardahan, Burdur, Giresun, Hakkari, Karabük Muş, Nevşehir ve Rize valiliklerinden talep gelmedi." TOKİ'nin 1+1 konutlarında doktor odası, ortak kullanım alanları, televizyon izleme salonu, çamaşırhane, kafeterya ve yemek salonları gibi sosyal donatılar da yer alıyor.

YOKSUL KONUTLARINDA ANKARA İLK SIRADA İllerden gelen yoksul konut başvurularını inceleyen TOKİ, en fazla konutu 1.176 adet ile Ankara-Mamak-Kusunlar'da yapacak. TOKİ'nin 500'ün üzerinde yoksul konutu yapacağı bazı iller ise şöyle: Diyarbakır-Üçkuyular 1.024, Bitlis-Rahva 608, Eskişehir-Aşağısöğütönü 928, Kahramanmaraş Merkez 742, Kars 736, Kayseri merkez 826, Konya Meram 688, Kütahya Merkez 576, Malatya Merkez 624, Tekirdağ Merkez 528, Van-Kevenli 800, Yozgat Merkez 538. İdare, diğer illerde de değişik sayılarda yoksul konutu inşa edecek.          Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

**YAPIYORLAR MI, YIKIYORLAR MI BELLİ DEĞİL!

Ardahan Belediyesi'nin yapmaya çalışırken bozduğu yollar gibi inşaatçılarda yeni inşaatlar için yaptıkları çalışmalar sırasında çevrede bulunan yol ve trafik işaretlerini yıktıkları görülüyor. Ardahan eski il emniyet müdürlerinden Abdullah Bolcu'nun Emniyet Genel Müdürlüğünde Trafik Daire Başkanlığına getirilmesi ardından, başta zamanın dernek yöneticileri olmak üzere birçok kişinin devreye girip, kent içi yollar için sağladığı trafik sinyalizasyon ları tek tek yok ediliyor, Bugün yapılması halinde 2 milyona kurulamayacak olan trafik sinyalizasyon larının yerle bir edildiği görülen kent merkezinde ki trafik keşmekeşi ise başını almış gitmiş durumda. İnşaatçıların temel açma sırasında çevrelerinde bulunan yolları olduğu gibi trafik sinyalizasyon larını da yerle bir ettiği gözlenen Ardahan'da belediye araçlarının da bu duruma dikkat etmediği gözlerden kaçmıyor. Kent merkezinde yapılan çalışmalar sırasında Trafik sinyalizasyonları gibi TEDAŞ ve Telekom’a ait hatları da yerle ber eden inşaatçıların kent merkezinde sık sık elektirik ve internet kesilmelerine neden olduğuda görülüyor.

**Göle Şampiyonunu kimse kutlamadı ..

Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan ve 500 tam puan alan iki öğrenciden biri olan Göleli Muracan Kasımoğlu başta ilçe milli eğitim müdürü olmak üzere hiç bir yetkilinin kendisini arayıp, kutlamamasının üzüntüsünü yaşıyor. Konu hakkında bir açıklama yapan Kasımoğlu ailesi çocuklarının SBS’de aldığı 500 puan ile Göle’nin olduğu gibi Ardahan’ın gururu olduğunu, ancak her ne hikmetse Göle İlçe Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere hiç bir yetkilinin kendilerinin arayıp kutlakmmadığın belirttiler.  

**Ardahan’da başarı kutlandı ..

Sınavı(SBS)'nda başarı gösteren öğrencileri ödüllendirdi. SBS'de başarı gösteren Şeymanur Kirman, Sefer Özdemir ve Şeymanur Çatal Ardahan Vali Yardımcısı Alper Balcı'yı makamında ziyaret etti. Öğrencileri başarılarından dolayı kutlayan Ardahan Vali Yardımcısı Alper Balcı, öğrencilerden meslek seçiminde titiz davranmalarını istedi. Ardahan Vali Yardımcısı Alper Balcı, "Hangi mesleği seviyorsanız, hangi alanda daha başarılı olacaksınız o mesleği tercih edin. Bu yaşlarda alınabilecek doğru karar, sizin ileride daha iyi noktalara gelmenizi sağlar." dedi. Öğrencilere nasihatlerde de bulunan Vali Yardımcısı Alper Balcı, sorun ve sıkıntıların çözümünde öğrencilere her zaman kapısının açık olduğunu dile getirdi. Ardahan'ın eğitim gelişimine katkı gösteren dershane öğretmenleri ve yöneticilerine şükranlarını ileten Vali Balcı, ilde eğitim seviyesinin gelişmesinde dershanelere büyük görevler düştüğünün altını çizdi.

**Jandarma komutanı Ardahandaydı ..

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral A. Atila Işık veda için Ardahan'a geldi. Alınan bilgilere göregeçtiğimiz gün öğleden sonra Ardahan'a gelen ve 25. Tugay Komutanlığında konuk edilen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral A. Atila Işık bugün sabah saatlerinde Ardahan'da bulunan Jandarma Alay Komutanlığı'na bir ziyaret gerçekleştirdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral A. Atila Işık'ın Ardahan'a geldiği sırada cep telefonlarının sinyallerinin kesildiği görülürken, bunun genel komutanının konvoyunun hemen ardında gezen JAMMER  taşıyıcı aracın sağladığı bilgisi alındı.

**Hanak’ın yolları afsaltlandı ..

Ardahan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mete Özdemir, Hanak ilçesinde bu yıl 19 kilometrelik yolun asfaltlanacağını bildirmiş ve bundan sonra köy yollarının asfaltlanmasına ağırlık verileceğini vurgulamıştır.  Özdemir yaptığı açıklamada, Köylere Hizmet Götürme Birliğinden Hanak ilçesi için ayrılan 1 milyon 100 bin TL para ile Köy, yollarında asfaltlama çalışması yapılacağını belirterek, bir hafta içinde asfaltlama çalışmasının başlatılacağını ve 12 kilometre birinci kat asfalt, 7 kilometre ise ikinci kat asfaltlama çalışmasını 45 gün içerisinde tamamlamayı planladıklarını bildirdi. Özdemir, köy yollarında ulaşımın modern hale getirilmesi için Ardahan merkez ve diğer ilçelerin köy yollarında da asfalt lama  yapmanın planlandığını ifade etmiştir.

**Muhtar maaşları için red!

CHP’li Ensar Öğüt`ün, muhtar maaşlarının iyileştirmesi için Meclise verdiği Kanun Teklifi kabul görmedi CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, TBMM`nde muhtar maaşlarının asgari ücret üzerine çıkartılması için verdiği kanun teklifi kabul edilmedi. Öğüt, hazırladığı önerge hakkında konuşma yaptığı kürsüde Milletvekillerine seslenerek, Türkiye genelindeki 54 bin muhtarın aldığı 330 TL ücretin komik bir rakam olduğunu vurguladı. Öğüt konuşmasının devamında, “Muhtarlarımızın maaşlarının artırılması, BAĞ-KUR primlerin devlet tarafından ödenmesini istiyoruz. Muhtarlarımız, ölümden doğuma kadar insanlarımızın yanında. Muhtarlarımız, özellikle köy muhtarları, imzaladığı veya mühürlediği evraktan para alamıyor. Şehir muhtarları belki para alabiliyor, geçinebiliyor ama köy muhtarlarımız perişan bir durumda. Bu nedenle muhtarlarımızın maaşlarını asgari ücretin üzerine çıkarmamız lazım. Ayrıca, muhtarlık yapmış, muhtarlığı bırakmış arkadaşlarımızın, eski muhtarların silah taşıma ruhsat problemi var. Silah taşımayı bulundurmaya çeviriyorlar, bu sorunların giderilmesi ve muhtarlarımıza haklarını vermek için hepinizin destek olması lazım” beyanında bulundu.

**Kum ocaklarına ceza yağdı ..

Ardahan'da bulunan kum ocaklarına yaklaşık 4 milyon TL. para cezasının kesildiği öğrenildi. para cezasının yanı sıra kapatılan kum ocakları dolaysıyla Ardahan'da bulunan inşaatların durma noktasına geldiği öğrenildi. Başta TOKİ'ye kum ihtiyacını sağlayan Salduz Kum ve Beton Santrallerine olmak üzere bir çok kum ocağına ağır cezalar kesen İl Genel Sekreterliği'nin cezaları dolaysıyla ne yapacaklarını şaşıran kumcular ağır ceza ve yaptırımlar dolaysıyla ekonomik olarak batma noktasına geldiklerini belirtiyorlar.

**

**SHP’de komple istifa .. Geçtiğimiz Pazar günü S.H.P. (EDP) nin teşkilatı bir araya gelerek Ardahan'ın Hanak ilçesinde , toplu istifayı gerçekleştiren 300 kişilik S.H.P teşkilatı basın bildirisiyle basın ve kamuoyuna açıkladı; Basın açıklaması yapan Ardahan S.H.P İl Başkanı Erkan Şahmar'ın basın açıklaması su şekilde oldu: 18. Nisan.1999 yerel seçimlerinde bağımsız politik davranış olarak Ardahan da Belediye başkan adayı olarak başladım. 24 Mayıs 2002 tarihi itibariyle kurumsal siyasete Ardahan'da S.H.P kurarak devam ettim ancak 24 Mayıs 2002-2010 yılları arasındaki S.H.P. politik siyasi sosyal ekonomik davranışı yetersiz bulamamızdan kaynaklı gelişen spesifik koşulları değerlendirerek. Sol Perspektifi Türkiye de gelişen konjonktürel durumu da tahlil ederek. S.H.P (E.D.P)'den olan ilçe teşkilatlarımızın görüşleri doğrultusunda İl ve Merkez İlçe kurullarının da görüş ve düşünceleri aynı doğrultuda somutlaştığı gerçeğinden hareketle 11.07.2010 da Ardahan İl-Merkez İlçe ve diğer İlçe Başkanları olarak S.H.P ( EDP) den istifa etme kararı almış bulunuyoruz.  İmza Ardahan S.H.P. İl Başkanı Erkan Şahmar Bir başka bakışla Ardahan siyasi kamuoyunun Erkan Şahmar'ın hangi koşullarda, hangi siyasi alanda etkili ve etkin siyaset yapacağı merak edildiği de gözlenmektedir. Ancak Ardahan siyasi kamuoyunun doğru alanda, doğru anlamda geliştireceği siyaset zeminin de aktif politik hayata katılım sağlayacağı tahminler arasında güç kazanacağı ihtimaller dahilin de olduğu gözlenmektedir.

**Tokatlanan Av. Müzeyyen Çiftçi Yolaçan tezekleride haciz etmiş!..

Bir alacak dolaysıyla borçluya kefil olan CHP Ardahan İl Başkanınında içinde bulunduğu evleri haciz ettiren v ebu nedenle tokatlanan Av. Müzeyyen Çiftçi Yolaçan’ın Güven Toptaş isimli borçlunun tezekleride haciz ettirdiği öğrenildi. Konu hakkında bir açıklama yapan Güven Toptaş ‘Bana kefil olan CHP Ardahan İl Başkanı’nın evini olduğu gibi benim evimi de haciz eden Avukat’ın tezeklerimize kadar herşeyimizi haciz ettirmesi ne kadar normal bir durum. Bu ne kadar kin ve paragöz bir durum anlayamıyorum. Aynı zamanda komşu olmamız ve borcumuzu ödeyeceğimizi belirmemize karşın bu yapılanlara kim dayanır’ diye dert yandı.

**Onlar bize saldırdılar ..

Bir borç dolaysıyla hacizlik olan ve geçtiğimiz gün yaşanan bir tartışma dolaysıyla gündeme gelen Güven Toptaş'tan açıklama, Av. Müzeyyen Çiftçi Yolaçan'ın bürosunda meydana geldiği ileri sürülen olayın basına yanlış ve kasıtlı yönlendirme ile yansılatıldığını belirten Toptaş, ben ve kardeşlerim ödemek istediğim borcumun son durumunu görüşmek için Müzeyyen Çiftçi Yolaçan'ın bürosuna gittik. Bu görüşme esnasında sonradan benden alacaklı olan şahsın kız kardeşi olduğunu öğrendiğimiz bayanın hakaretleriyle karşılaştık. Bu sırada bürosuna gelen Av. Müzeyen Çiftçi Yolaçan'da bize yönelik sinkaf kelimeler ederek üzerimize yürüdü. Her ikisinin bayan olması dolaysıyla borcumuzun son durumun görüşmek için gittiğimiz büroda hiçbir saygısızlık yapmadan ayrılmamıza karşın olayın basına yanlış şekilde sızdırılması ve en önemlisi sanki CHP Ardahan İl başkanı Yalçın Taştan borçluymuş imajının verilmesi bizi derinden üzmüştür. Sayın Taştan bize kefil olduğu için böyle bir sıkıntıya girmiş, bu nedenle gerek Taştan'dan gerek ise kamuoyundan özür diliyoruz' dedi.        Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Site camisinin leş sıkıntısı ..

Ardahan İnönü Caddesinde bulunan Site camisinin hemen yanı başında bulunan ve içi yağmur sularıyla dolu temelde ki köpek leşleri cami camaatinin tepkiseni neden oluyor. Aynı zamanda Ardahan devlet hastanesinin yolunun üzerinde bulunan caminin hemen yanı başındaki bu çirkinliğin belediye ekiplerine iletilmesine karşın ilgililerin konuya duyarsız kaldığından yakınan camicemaati, kokudan namaz kılamadığımız gibi çevreye mikrop saçan bu durumun ne zaman ortadan kaldırılacağını sordukları görüldü.

**Posof’ta yabanı hayvan sıkıntısı ..

Ardahan ın Posof ilçesi hayvanlarda görülen şap hastalığından başka yabani hayvanlarlada başları sıkıntıdan kurtulmuyor. Patates tarlalarında alınan her türlü tedbirlere rağmen yaban domuzları dikenli tel örgüleri de kırarak patatesleri çıkarıyor ve yiyor. Vatandaş ise ne yapacağını şaşırmış durumda. Av ise yasak. Vatandaş çözüm için her yola baş vuruyor ve hatta bekliyor ama yinde başa çıkamıyor. Demirdöven köyü muhtarı Nevzat Kaya ise yeni bir buluşla belki kurtuluruz diyerek tarlada sürekli radyo yayını yapacağını söyledi.

**Kuran’ı okudu gerdeğe girdi ..

Al köyünün imamı CİHAN ile evlenen Zeynep in düğünü Posof ta bir ilke imza attı. Posof belediye düğün salonunda yapılan düğünde yartışmalar bile yapıldı. Kuran okunarak açılış yapıldı. İmamlşar ilahi söylediler ve yine imamlar anlattıkları fıkralarla düğüne gelenleri neşelendirdiler. İlçe müftüsü Şükür Küçük ‘ün düğün ve evlilikle ilgili sohbeti ise düğüne ayrı bir renk kattı. Bizlerde tüm evlenenlere ömür boyu mutluluklar diliyoruz ve Allah  hayırlı evlatlar versin diyoruz.  Eskiden dua ederken derlerdi ki “ÖMRÜN UZUN,DÜĞÜNÜN GÜZÜN OLSUN”. Ama ne iş ise şimdi düğünler hep yazın yapılıyor.  Posof büyük bir değişim akımına kaptırmış gidiyor. Adeta freni patlamış bir otomobil gibi. Allah sonumuzu hayreyleye demekten başka bir şey gelmiyor elimizden. Düğünlerde bile eski Posof yok denecek kadar değişiklik yaşanıyor. Davul-zurna adeta yok denecek kadar kullanılmıyor ve düğünlere ORG hakim olmuş. Sadece boş ritimle düğüne gelenler zıplayıp duruyor. Kıyafetler ise tarifi mümkün değil. Bunun yanında güzellikler de yok değil. Bir başkadır imamların düğünü desem yanlış dememiş olurum. Haberler: www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Gerçek değil benzeri şampiyon oldu ..

Bu yıl 6. düzenlenen Hoçvan Yayla Şenliği öncesi düzenlenen ve 14 köy takımını katıldığı futbol turnuvasının şampiyonu ünlü futbol takımı Beşiktaş'ın ismini taşıyan Beşiktaş (Mucuc) Köyünün takımı şampiyon oldu. Çobanlı (Gellik) köyünün ikinci,  Köprücük (Xıskar) köyünün futbol takımının üçüncü olduğu turnuva bol gollü ve olaysız sona erdi. 21 pare köy derneğinin çatısı altında birleştiren Hoçvan Federasyonunun kupa ve plaketlerle ödüllendirdiği takımların karşılaşmasına ilginin bir hayli büyük olduğu gözlendi.

**Tatile gelirlerken trafik kazası geçirdiler ..

Sivas'ın Suşehri ilçesindeki trafik kazasında 7 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, bir yakınının düğününe katılmak üzere İstanbul'dan Ardahan'a giden Alper Arslan (32) yönetimindeki 34 UJ 9396 plakalı panelvan tipi araç, Suşehri-Akıncılar arasındaki D-100 kara yolunun 15. kilometresindeki Küçükgüzel köyü yakınlarında, önünde seyir halindeki Ahmet Çelik'in (55) kullandığı 76 DA 113 plakalı tıra çarptı. Kazada, panelvan tipi aracın sürücüsü Alper Arslan ile bu araçtaki Doğukan Kasımoğlu (10), Ferhat Kasımoğlu (8), Dilek Kasımoğlu (33), Nuran Arslan (29), Yeşim Arslan (9) ve Devrim Arslan (5) yaralandı. Suşehri Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan durumu ağır olan Ferhat Kasımoğlu ve Yeşim Arslan Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi.

**Zıd Kardeşler: CHP ve DSP’li Meclis Üyeleri

CHP’li Çıldırlı İl Genel Meclis Üyesi ve Ardahan İl Genel Meclisi başkanı İlimdar Senem ile yine Çıldır İl Genel Meclis Üyesi olan DSP’li Nejdet Kambir arasında ki gerginlik sürüyor. Kambir’in başta Genel Sekreter’in olmak üzere bürokratların önerilerini yasal olmayan şekilde meclise getirmekle suçladığı Senem dünde kumcuların cezası dolaysıyla Kambir’in karşısında zorda kaldı.

**KUM VE BETON OCAKLARINA KESİLEN CEZA BİZİMLE ALAKALI DEĞİL, SUÇLU BUNU MECLİSE GETİRENLERDİR!..

Çıldırlı iki meclis üyesinin toplantı salonunda ki tartışması meclis başkanının odasına taşındı. Alınan bilgilere göre Genel sekreter Mete Özdemir’in önerisi üzerine Ardahan il sınırları içinde bulunan kum ve beton santrallerine yaklaşık 2 milyonluk çeza kesildi. Bunun ardından kesilen cezalan meclise getirilerek onaylatılmak istendi. Meclis başkanı İlimdar Senem’in konuyu meclise taşımasının yasal olmadığını belirten Kambir, CHP’li Meclis Başkanının makamına gelen kum ve beton santrallerinin sahiplerine suçlunun Senem’in olduğunu söyledi. Bu durumun meclisle alakası olmadığını belirten DSP’li Meclis Üyesi Nejdet Kambir, bunun kendi işlerinin olmadığını, cezayı kesen kurum hangisiyse ona baş vurulması gerektiğini, konuyu meclise getirip, onaylatmak isteyen meclis başkanının ve önergeyi hazırlayanların suç işlediğini ileri sürdü.

**Silüet net görüldü ..

Ardahan'ın Damal ilçesindeki Karadağ sırtlarında Atatürk'e benzetilen gölge silüet bu yıl çok net görüldü .. Hava muhalefeti nedeniyle iki hafta gecikmeyle görünen silueti görmek isteyenler Damal'a geliyor. Her yıl 15 Haziran -15 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkan ve bir tepenin güneşten yansıyan gölgesinin Atatürk'e benzetildiği silüet, havaların yağışlı olması nedeniyle bu yıl iki hafta rötar yaptı. Silüetle ilgili olarak bölgede şenlikler yapılmaya başlandı. 'Atatürk'ün İzinde Gölgesinde Damal Şenlikleri' 3- 4 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi.

**Ana yüreği herkese seslendi: Edi besse!..

Van'ın Gürpınar ilçesi Yalınca köyü dağlık arazi kesiminde PKK mensupları tarafından döşendiği ileri sürülen mayının patlaması sonucu şehit olan er Burhan Kılıç'ın (21) Ardahan'daki baba evine ateş düştü. Ardahan merkeze bağlı Nebioğlu köyünde yaşayan Kılıç ailesinin 6 çocuğundan en küçüğü olan Burhan'ın şehadet haberini alan ailesi yasa boğuldu. Babası Şemistan Kılıç'ı 10 yıl önce kaybeden Burhan'ın köyde tek odalı evde yalnız yaşayan annesi Zeytun Kılıç (58) gözyaşlarına boğularak Kürtçe ağıtlar yaktı. Anne Kılıç, artık bu çatışmaların bitmesini isteyerek, "Çocuklarımız ölmesin. Artık bitsin bu acılar. Anneler ağlamasın yeter." diye haykırdı. Oğlunun tezkeresine 4 ay kaldığını söyleyen acılı anne Kılıç'ı akrabaları ve komşuları teskin etmeye çalıştı. 4'ü kız 2'si erkek olmak üzere 6 çocuğu bulunan anne Zeytun Kılıç'ın diğer oğlu Tekin Kılıç'ın ise 6 yıl önce köyde elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi. Köyde bulunan tek odalı evde yalnız başına yaşam mücadelesi veren Anne Zeytun Kılıç'ın diğer çocuklarının evli olduğu için il dışında bulunduğunu söyleyen kuzen Fırat Kılıç, artık bu çatışmalar bitmesi gerektiğini belirtti. Kılıç, "Ölen de bizim kardeşimiz. Öldüren de bizim kardeşimiz. Artık kardeş kavgasının son bulması gerekir." dedi. Şehit Burhan Kılıç'ın, yarın yapılacak törenin ardından köyünde toprağa verildi. Haber/Fotolar: www.golegozlem.com

**Tartışma konusu olan sünnet düğünü!..

Ardahan bürokratlarının büyük bölümü ile siyasilerin top yükün katıldığı Bülbilan’da ki sünnet düğünü vilayette tartışma konusu oldu. 30-31 Temmuz ve 1 Eylül Ağustos günleri 5. Yayla Şenliğini gerçekleştirecek olan Bülbilan Yaylası'nda yapılan sünnet törenine Ardahan Bürokrasisinde büyük ilgi vardı.

**KÖY HİZMETLERİ ÇALIŞANLARI GARSONLUK YAPTI!..

Başta KÖY-DES Projelerinin ihaleleri olmak üzere Hanak Çad köyündeki HES Evleri'nin inşaatları gibi birçok büyük işleri alan Makaraoğlu adlı müteahhit  firma sahiplerinin sünnet düğününe katılmak için başta CHP'li Meclis Başkanı İlimdar Senem ve Ardahan Genel Sekreter Mete Özdemir olmak üzere Ardahanlı birçok siyasi ve bürokratın katıldığı gözlendi. Köy Hizmetleri çalışanlarının kurulan sünnet çadırında gelen misafirlere hizmet ettiği gözlenen sünnet törenine katılanlar arasında İl Genel Meclis Üyelerinin olması da gözlerden kaçmadı.

**SERKA IĞIDIR'DA TOPLANDI ..

Ayda bir gerçekleştirilen; Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerini kapsayan kısa adı “SERKA” olarak belirlenen Serhat İlleri Kalkınma Ajansı toplantısı Iğdır Valiliği ev sahipliğinde Iğdır Polisevinde yapıldı. Bu ay 7.si yapılan toplantıya Ardahan Valisi Mustafa Tekmen’de katıldı. Toplantıya Ağrı Valisi Ali Yerlikaya,  Iğdır Valisi Amir Çiçek, belediye başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları ve Ticaret Odası Başkanları katıldı. Toplantıda Kalkınma Ajansının yapılandırılmasıyla ilgili görüşmeler yapıldı. Ardahan Yatırım Destek Ofisinin (YDO)  çalışma yeri olarak belirlenen Meteoroloji Müdürlüğü bahçesindeki eski müdürlük binasının onarım ve tadilat kararının da alındığı toplantının gelecek ay Ardahan’da yapılması kararlaştırıldı. Serhat İlleri Kalkınma Ajansı, üyesi olduğu ilde küçük çaplı Devlet Planlama Teşkilatı gibi çalışacağından, Yatırım Destek Ofisleri sayesinde gerek kamu gerekse özel sektörü destekleyerek, uzman personeller ile proje üretilmesinin sağlanması; projelerin bu ofiste toplanması ile yatırım ve hizmet programlarının tek elden yönetilmesi, kaynakların etkin ve yerinde kullanılmasının yanında, bölgesel gelişmeyi hızlandırmak ve gelişmenin devamlılığını sağlanması amaçlanmaktadır.

**TATİLLERİNİ ÇAYIRDA GEÇİRİYORLAR ..

2009-2010 Eğitim Öğretim sezonunu yine öğretmensiz geçirip, başta SBS'de olmak üzere bir çok sınav da 81 vilayet içinde sonlarda yer alan Ardahanlı öğrenciler yaz tatillerini hayvancılıkla geçimlerini sağlayan ailelerine yardım ederek geçiriyorlar. Kiminin boyacılık yaparak, kimini ise çobanlık yaparak yaz tatillerini geçirdikleri Ardahanlı öğrencilerin bir bölümü de biçilmeye başlayan çayırlarda, körpe bedenlerinin taşıyacağı yükten kat kat ağırlıkta olan biçilen yaş otları taşımakla geçirdikleri görülüyor.            www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yollar-Yap Boza döndü ..

Belediyenin kısıtlı imkanlarla yaptırdığı caddeler 1 ay içinde tekrar bozuluyor Son 15 yılın ihmaline uğrayan, alt yapısı iflas etme konuma gelen Ardahan caddelerini düzenli bir hale getirmek için Belediye`nin bütün imkanlarını seferber etmesine rağmen, oluşan tümsekleri düzeltmekte güçlük çekiliyor. Caddelerin adeta yaz-boz tahtasına döndüğü Ardahan`da, 1 ay önce parke taşı ile yapılan caddelerin tekrar bozulması halkın tepkilerine neden olduğu gibi, Belediye ile Müteahhit firmayı da karşı-karşıya getiriyor ve çelişkiler çıkmasına sebebiyet veriyor. Ardahan caddelerinin parke taşı yapım ihalesini geçen yıl alan Şimşek Müteahhitlik firması, zaman kısalığı ve aşırı derecede yağmur yağması karşısında işi bitirememiş ve bu yıl ertelenmiştir. İlk bahar mevsiminde başlanan çalışmalar devam ederken, geçen yıl yapılan yollarında son derece bozulduğu görülmüş ve bunların da onarımı yapılmıştır. Daha çokta Kars caddesinde yapılan parke kaplamanın kısa zamanda bozulması, Müteahhit firmanın işi gerektiği gibi yapmadığına dair eleştiri ve yorumların hedefi olmuştur. Yeterli kapasitede personele sahip olmayan Ardahan Belediye`sinin Fen İşleri Müdürlüğünün şehirde yapılan inşaatları gerektiği gibi denetleyemediği gibi, Belediye`nin bütün imkanlarını zorlayarak yaptırdığı yolların denetimini de yapmada yetersiz kalması yüzünden büyük aksaklıklar meydana gelmekte ve Belediye Başkanı Faruk Köksoy`a ve AK Parti icraatlarına duyulan güven sarsıntıya uğratıyor.            23 Şubat

" Negri Diyamın Va Cem Huda Şehide" 

Van'da mayın patlaması sonucu şehit olan Burhan Kılıç için Ardahan Askeri Hastanesi önünde tören düzenlendi. Şehidin özgeçmişinin okunması ve dini vecibelerin yerine getirilmesinin ardından şehit cenazesi kortej eşliğinde ambulansla merkeze bağlı Nebioğlu köyüne getirildi. Burada taziye için baba evinin önüne getirilen şehidin naaşının başında toplanan anne Zeytun Kılıç ve akrabaları uzun süre gözyaşı döktü. Daha sonra şehidin naaşı Nebioğlu köyü camisinde kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları içinde köy mezarlığında defnedildi. Defin sırasında fenalık geçiren anne Zeytun Kılıç ve şehidin akrabaları İl Müftüsü Emrullah Kaya, Kürtçe konuşarak sakinleştirmeye çalıştı. Kürtçe olarak 'Negri diyamın, va cem huda şehide' (ağlama anne, o Allah katında şehitlik mertebesine ulaştı) diyen Müftü Kaya, Türkçe bilmeyen şehidin annesini Kürtçe teskin etmeye çalıştı. Köy mezarlığında defin edilen şehidin cenazesine yüzlerce Ardahanlı katıldı. Vali Mustafa Tekmen, Jandarma Asayiş Bölge Komutanı Tunay Bilgen, AK Parti Milletvekili Saffet Kaya, CHP Milletvekili Ensar Öğüt, eski İstanbul CHP İl Başkanı Gürsel Tekin de cenazede şehidin ailesini yalnız bırakmadı.   Bu Haberler www.kuzeyanadolugazetesi.com dan alınmıştır

**At hırsızları sahnede ..

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çiftçileri bekleyen zor günler başlamak üzere. Ekinlerini biçmek için hazırlıklara başlayan çiftçiler en byük yardımcıları olacak olan atları çalınmaya başlandı. Biçinde çiftçiye çok yardımcı olan atlar biçinlerin başlamasıyla paha biçilemez hale geliyor. Böyle oluncada hırsızlar içinde atlar gelir kaynağı haline geliyor.Özellikle yol kenarlarına otlaması için çakılan atlar çalınması kolay hale geliyor.At sahilerinin bu konuya dikkat etmemeleri sonucunda da atları çalınabiliyor. Bunun örneği dün gece yaşandı.Akçakale Köyünde yaşayan Balabey  Çimşitin 2 atı hırsızlar tarafından çalındı.Evi yol kenarında olan Balabey amca atının evinin yakında ve yol kenarında otlaması için çakmış akşamda atını eve ahıra getirmemiş bunu fırsat bilen hırsılarda 2 iki atı çakılı olduğu yerden alarak kayıplara karışmış.Şimdi atlarını arayan yaşlı çiftçi biçinin gelmesiylede kara kara düşünmeye başladı.At satan olmadığı ve satanların ise çok büyük paralar istediği içinde alamayacağını beyan eden çiftçi devletten yardım bekliyor atlarının bulunması için. Bizlerin önerisi her yıl yaşanan bu at hırsızlıklarının önüne geçilmesi için atlarına sahip çıkmaları ve şüpheli gördükleri kişi kişileri 156 Jandarmayı veya 155 polisi arayarak bilgi vermeleri mağdur konumuna düşmemek hemde hırsızların yakalanması için yardımcı olmaları gerekmektedir.

**Göç sürüyor ..

Yapılan araştırmalara göre Türkiyenin en çok göç veren illerinin başında Ardahan gelmektedir. Yoksulluk ve işsizlik nedeniyle her geçen gün bir aile iş imkanı konusunda yetersiz kalan ilimiz olan Ardahan'dan göç ederek baba ocağını terk  ettikleri görülüyor. Bu durum karşısında ne siyasiler birşey yapabiliyor ,ne devlet büyükleri, nede toplumumuz bu konuya el atıyor. İşsizlikden dert yanan vatandaşlar, ‘bize de artık bi ekmek kapısı açın, bizde çalışacak iş sahaları istiyoruz en basit örnek olarak tren yolu çalışmalarında insanlar, Diyarbakır’dan, Siirt’ten, Üniversiteye Elezığ’dan veya daha başka illerden getirilip, çalıştırılıyor. Bizde burda boş boş dolaşıyoruz. Biz neden burda çalışmayalım biz neden ekmek yemeyelim’ diye isyan ediyorlar. Göç yüzünden ne köylerde , ne ilçelerde nede ilde insan kalmadı deyilecek kadar azaldı ve bunun sonucunda köyler mahalle den daha aşşağı bi nufüsa beldeler mahalle haline ilçelerde köy deyilbilecek kadar nüfus konusunda aşşagı çekildi. Halkımız işsizlik konusun da herhangibir girişim yada pozisyon olmazsa göçün durmayacagını ve ili terkedeceklerinide belirtiyorlar.

**Çıldır Emniyeti’nde tahdilat!..

Ardahan’ın Çıldır İlçesi’nde bulunan Emniyet Amirliği ilçe binasının dış kısmını tadilata aldı. Uzun zamandır bakımsız halde olan ve gazetelerimizce defalarca gündeme getirilen bina Yeni Emniyet Amiri Mustafa Aşık göreve gelmesi ardından onarıma alındı. Emniyet binasının dış tarafındaki sıvanın onarımı yapılarak bina yeniden boyanacak. Kötü görüntüsünden arındırılacak olan bina yeni görüntüsüyle ilçeye güzellik katacağı gibi Emniyet binasıda yenilenmiş olacak.

**Aktaş’ Gürci tarafından çalışma ..

Yıllardır Açıldı, Açılacak denen ÇILDIR-AKTAŞ  Sınır Kapısının Türkiye tarafında hiçbir faaliyet yokken, Gürcistan Tarafında inşaatlar tüm hızı ile devam ediyor.    Azerbaycanlı bir şirketin üslendiği inşaat şirketi olan  Azer İnşaat firması yetkililerinden alınan bilgiye göre; mart ayına kadar yetiştirilmesi beklenen inşaatların bitirmek için uğraştıklarını bu nedenle çift vardiya çalıştıklarını belirten firma yetkilileri binaları bitirdikten sonra  Karzak yerleşim yerinden  sınır kapısına kadar olan yaklaşık 3 km yolu yapacaklarını belirtirken  asfvaltlama nın kış gelmeden bitireceklerini belirtmişlerdir.

Kapının Türkiye kısmında kalan bölümde ise 1996 yılında yapılan prefabrik binaların çürümeye terk edildiği  yapılan Kantarın 11 metre olarak yapıldığı bu kantarın gelebilecek ağır tonajlı tırların tartılamayacağı gözlenirken,  yapılacak kantarın en az  ihtiyaca cevap verecek şekilde  yapılması yapılan prefabrik binaların bölge iklimine göre yapılması ve binaların sınıra sıfır noktada olması kapının açılmasını  olumsuz etkileyecek önemli faktörlerden olduğu gözlemlenmiştir.        Yapılan gümrük binalarının Aktaş Gölüne çok yakın oluşu Türkiye giriş tarafından girişte sağa doğru genişlemeyi zorlaştırırken gümrük sahasının sola doğru genişlemesi ve bu yerlerin kamulaştırılması gerekirken bugüne kadar  girişin sol tarafında kalan kısmın kamulaştırılmaması  yakın köylerdeki halkın umutsuz  bir bekleyişe yöneltmiş durumdadır.halkın beklentisi nereye hangi binaların yapılacağı nerelerin kamulaştırılacağı  konusunda bugüne kadar hiçbir bilgi verilmediği bu nedenle yöre halkının bu bölgeye yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcıyı  tedirgin etmektedir.      Bölgede arsa ve tarla fiyatlarında çok büyük yükselişlerin olduğu bölgede halk, umutla kapının açılışını beklemektedir ancak yıllar önce paralar harcanarak yapılan  sınır  giriş bölümündeki binalar ve içinde bulunan demirbaş eşyalar çürümeye terk edilişi binaların yıpranması ve hiçbir faaliyetin olmaması yöre insanını umutsuzluğa yöneltmiş durumdadır. Ulaştırma bakanı Binali YILDIRIM  ve millet Vekili Saffet KAYA ‘nın da ziyaret  ettiği Kapı Çıldır –ARDAHAN hatta Doğu Anadolu nun umut kapısı olarak görülmektedir  nedense yıllardır açılamayan kapı ,son günlerde bakan Ziyareti il

www.kuzeyanadolugazetesi.com
Bu Haber 8408 Kişi Tarafından Okundu.

YORUMLAR
Başlık : tarlada domuz yakalamak Tarih : 28 Ağustos 2011 / Pazar Üye Adı :atalay KONURalp
Posofa yeterli tarım desteği veremeyen devlete konuyu bildirmek lazım.Bakarsınız yanlışlıkla dpmuz olayına bir çözüm üretir..Modern tuzak yapılamıyorsa teknolojiden yararlanmak lazım .Lazer veya sensörlü cihazlarla domuzu tesbit etmek vede yakalamak yada ses /sinyal/ışık la kovmak mümkün..