• Ana Sayfa
  • İlanlar
  • Firma Rehberi
  • Foto Galeri
  • Haber Arşivi
  • İletişim
  • Ziyaretçi Defteri
  • Videolar
Temmuz ayının son haberleri
Temmuz ayının son haberleri
30 Temmuz 2010 / Cuma
**Ardahan'da Günlük ve Günce Haberlerimizi Okumak İçin TIKLAYINIZ
www.kuzeyanadolugazetesi.com

**POLİSDEN HALKA SAVUNMA ..

Gêçtiğimiz günlerde Göle'de ard arda yaşanan ve halen faalleri bulunmayan Y.İ.B.O'da Göle Emniyet müdürlüğü tarafından halkla ve esnaflarla son zamanlarda olan seri hırsızlık olayları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

**Belediye hoparlörleri de Mobesalar gibi bozuk!..

Emniyet mensupları Göle esnaflarını toplantıya tek tek çağırırsa da nerdeyse yok denecek kadar az esnafın katılması ve katılımı artıkmak için polisler belediyeden anos yaptırmak istediler. Belediyeden anons cihazının bozuk olduğu haberi toplantının az sayıda katılan yarısı Polis ve Halkla İlişkiler Derneğine üye olan esnaflarla toplantıya geçildi.

**Mobesa sistemi değil çocuk kameraları!..

Toplantı vatandaşların son zamanlarda seri halde yapılan hırsızlıklar hakkında sorularda sorması ve Göle İlçe Emniyet Müdürü Müjdat Güngör tarafından cevaplandı. Vatandaşların, Mobese Kameraları çalışmıyor mu, ana cadde üzeride çelik kasalar götürülüyor, tam mobese kameraların karşında bu nasıl iştir vb. sorulara Emniyet Müdürü Güngör bizim mobese diye adlandırdığımız sistem çok eski yakınlaşma yüz teşhis etme gibi özelikleri yok ve internet üzerinden bağlantı yapıyoruz, İlk soygunun yaşandığı gece saat 01:00 da internetin kesildiğini saat 06:00 sıralarında geldiğini ve olayın tam personel değişikliği sırasında yapıldığını söyledi. Güngör ikinci soygunda mobese kameraların şüpheliyi 04:47 sırasında Atalay çarsından sırtında beyaz bir poşetle çıktığını ve merkezin motorize polislerine haber verdiği 2 dakika sonra olay yerine geldiğini ara caddelere giren şüphelenin izini kaybettirdiğini söyledi.

**İnternet yavaşlayıp, kamera donunca kaçırmışlar!

Bunun üzerine Ünsal Kılıc isimli dükkânı soyulan esnafın ben mobese kameralarını izledim, merkez ekiplerin Atalay çarsın da çıkarak başka yere yönlendirdiğini gördüm şüphelinin geçtiği zamanından sonra 2 dakikalık bir zaman zarfı olduğunu ve neden yanlış yere yönlendirildiğini sordu. Polislerin o sırada kameranın donduğunu zanlının hangi caddeye girdiğini görevli arkadaş göremediğini ve sistemin çok eski olduğunu sonradan defalarca izlememize ramen teşis edemediklerini söylediler.

Polislerin tüm emniyet mensuplarının seferber olduğu ve hırsızların yakalanması için insanüstü bir çaba gösterdiklerin ve hırsıların yakalanmadan huzurlu olmayacağımızı hırsıları en kısa sürede yakalayacaklarını söylediler.

**GÖLE BELEDİYESİ TUVALETLERİ YENİLİOR ..

Göle ilçesinde merkez Camii'ne bitişik olan belediye ayit tuvalet geçtiğimiz günlerde yıkıldı. İmar  tarihi çok eski olduğu ve gazetemizinde gündeme getirdiği neredeyse kulanılmaz hale gelen tuvaleti AKP’li Belediye Başkanı Sabri MURATOĞLU'nun emri ile görevliler tarafından yıkılıp yerine yeniden inşaa edilecek. Vatandaşların tavaletin yenilenmesinin gerektiğini ve temiz ve hijenik olmasının  bı konuda önemli olduğuna değindiler.

**20. Bakan Geliyor ..

AK Parti Milletvekili Saffet Kaya, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz`ın Ardahan`a geleceğini bildirdi AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz`ın önümüzdeki hafta Ardahan`a geleceğini, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunacağını söyledi. Bakan Yılmaz`ın Ardahan`a yapacağı ziyaret ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kaya; "Ardahan ilimize 20. Bakanı getirmenin mutluluğunu ve sevincini hep birlikte yaşayacağız. Ardahan`da var olan tüm sorunların çözümü için ne gerekiyorsa, kimin gelmesi gerekiyorsa hepsini getirip yerinde ve zamanında yatırımlar ele alınarak çözüme kavuşturma aşamasındayız. Çalışmalarımız ezber bozmuştur, yapılan hizmetler hayal değil, hepsi gerçek. Bu yatırımlar sayesinde tersine göç başlamıştır. Özel sektör ve kamu yatırımları başını almış gitmiş durumda, AK Parti hükümeti döneminde Ardahan Türkiye`nin en çok yatırım alan özel ili olmuştur. Başbakanımızın gözünde Ardahan`ın yeri ve önemi büyüktür" dedi.         Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Ardahan’da `EVET oyu Yüzde 65 çıkar`

AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar, Ardahan`da %65 oranında evet oyunu çıkacağına güvendiklerini bildirdi Ankara`da düzenlenen İl Başkanları toplantısına katıldıktan sonra Ardahan`a dönen AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar, Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın vermiş olduğu talimatları doğrultusunda gereken çalışmaların başlatıldığını ve bunun üzerine İl merkezi, ilçe ile köylerdeki seçmenlerle görüşmelerde bulunulduğunu ve edindikleri izlenime göre "Ardahan`da en azında %65 oranında evet oyu çıkacağına güvendiklerini" bildirdi. İl Genel Meclis üyeliği, Köylere Hizmet Götürme Birliği üyeliği, Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı, Veteriner Kliniğini işletmesinin yanı sıra, AK Parti İl Başkanlığı görevini de başarıyla sürdüren Yunus Baydar, bu yoğun çalışmaları içerisinde dün gazetemiz sahibi Kasım Tırpancı`ya bazı açıklamalarda bulunmuş ve 12 Eylül`de yapılacak olan Anayasa referandumu üzerinde durmuştur.         Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Posoflu, yollardan isyan ediyorlar ..

Türkiye'yi Kafkaslara bağlayan Ardahan Posof karayolunun köstebek yuvasına dönüşmesi sürücülerin tepkisine neden oldu.  Ardahan Posof Türkgözü karayolunu kullanan araç sürücüleri yolun köstebek yuvasına dönecek kadar  bozulmasından  şikayet ediyor.  Ardahan Posof Türkgözü Karayolu'nun kullanılamayacak kadar bozulduğu ve kasislerin oluştuğunu  belirten  sürücüler, bu yolların ne zaman tamir edileceği merakla beklediklerini belirtiler.  Bütün il ve ilçeler duble yol ile donatılırken Ardahan Posof Türkgözü Karayolunun tamir bile edilmediğini için yazın kasis ve köstebek yuvasına dönen yolda araçlarının arızalandığını,   kışın ise  kar ve  tipi ile boğuşmanın artık bir kader olmaması gerektiğini ifade ettiler.  Yollara neden bir bakım yapılmadığını soran sürücüler, araçlarında hasar meydana geldiğini, üç kuruş kazançlarını da araçlarının bakımı için harcadıklarını belirterek, yetkililerin biran önce konuya ilgi göstererek, çözüm üretmelerini beklediklerini kaydettiler. **KÖY YOLLARI DA  FARKSIZ Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı 49 köyün bağlantısı sağlayan köy yolları da bakımsızlık nedeniyle köstebek yuvasına dönerek yol vermez oldu.  Posof ilçesine bağlı Al, Yurtbekler, Yeniköy, Süngülü, Derindere, Sütoluk gurup köy yoları ile  Posof Doğrular, Günbatan, Gürarmut gurup köy yolları ile Eminbey ve Sarıçiçek gurup köy yollarının  kullanılamayacak kadar bozulduğunu belirten köylü vatandaşlar, yetkililerin biran önce yolların kullanılabilmesi için bir onarım çalışması yapılması gerektiğini belirtiler.  31 Temmuz 2010 tarihinde yapılacak olan Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni için özellikle yurt içi ve yurtdışından gelen gurbetçi  vatandaşlar, kullanılamaz durumdaki köy yollarının  araçlarına büyük hasar verdiğini belirtiler.  Bazı köy muhtarları ise, köy yollarının onarımı için bir şey yaptıramadıklarından yakınarak, bir ilçede bir greyder var onunda bir parçası arızalı bahanesiyle yatıyor. Arızalı parça onarımı yapılmasını günlerdir bekliyoruz. Öğrendiğimiz kadarıyla greyder arızalı diye çalışan bir parçasını da başka bir ilçedeki greydere taktırmak için söktürmüşler. Eğer böyle bir durum var ise bu iddialar doğruysa söylenecek sözümüz yok. Posof'un bunca köyünün yolu  2010 yılında bakımsızlıktan yol vermiyorsa hangi yatırımlardan bahsedeceksiniz. Sayın başbakana mektup yazarak yolsuz köy kaymayacak sözlerini hatırlatacağız. Yoksa hükümet gerçekten kaynak gönderiyor da birileri kaynakları kullanmıyor mu? diye soracağız." diye konuştular.  Köylüler, gerekli yerlere başvurmalarına rağmen kimsenin konu ile ilgilenmediğini de iddia ettiler.

**Oteler kapandı, hırsızlıklar arttı ..

Jandarma tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan ve aralarında polislerinde bulunduğu operasyon ardından kapatılan iş yerlerinin ardından başlayan hırsızlıklar dikkat çekiyor. Bilindiği gibi birçok kişinin önce gözaltına alınıp, ardından tutuklandığı operasyon ardından Ardahan merkezde ve ilçelerinde bulunan birçok lokanta ve otel kapatılmıştı. İş yerlerinin 90'ar gün gibi uzun bir süre kapatılıp, mühürlenmesi ardından başta göle'de olmak üzere ard arda gelen hırsızlıklar dikkatlerden kaçmıyor. Göle’de sonra Ardahan’da da hırsızlık yaşandı.. Jandarma operasyonu ardından kapatılan onca iş yerinde boşta kalan insanların ne iş yapacaklarını kara kara düşündüğü bir sırada Göle ve Ardahan'da meydana gelen hırsızlıklar dikkat çekerken, Ardahan'da bir hafta içinde üçüncü ev soyuldu. Utku Onay'a ait olduğu öğrenilen eve giren hırsız ya da hırsızlar daha önce yine aynı mahallede bulunan evlerde olduğu gibi bu evde de cep telefonu çaldıkları öğrenildi. Ardahan'ın Göle ilçesinde bir hafta içinde 11 iş yerinin soyulması ardından Ardahan'da da üçüncü hırsızlık olayı meydana gelmesi vatandaşları iyiden iyiye korkuturken, hırsızlıkların yaşandığı alandan sorumlu İl Emniyet Müdürünün sessizliği dikkat çekiyor. Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Ardahan’da Yine Sel ..

Ardahan ve ilçelerinde ard arda meydana gelen se birçok ev ve iş yerini sular altında bıraktı. Ardahan kent merkezinde geçen Alabalık deresinin taşıp, başta YİBO Mevkiinde bulunan yol olmak üzere birçok yol ve arazinin sular altında kaldığı Ardahan'da yeni yağışların ve sel tehlikesinin olabileceği bildirildi.

**Vali bey Adaçalaya git!

Ardahan kent merkezini basan selin kent merkezine 9 kilo metre uzaklıkta bulunan ve Adaçala olarak bilinen arazilerde biriken sulardan meydana geldiğini belirten vatandaşlar, valinin yanına alacağı köy hizmetleri ekipleri ile Adaçalaya gidip, Ardahan'ı sular altında bırakan selin ana kaynağının önüne geçebileceklerini belirtiyorlar.

**

Damal'da trafik kazası ..

Ardahan'ın Damal ilçesinde meydana gelen maddi hasarlı kazasında kimsenin yaralanıp, ölmemesi sevindirdi. Alınan bilgilere göre dün akşam saatlerinde Damal kent merkezinde seyir halindeki Murat Çakabay'a ait kamyonet ile Abbas Dengiz'e ait traktör bilinmeyen bir nedenle çarpıştılar. Yaşanan trafik kazasında can kaybı olmazken, maddi hasar meydana geldi.     Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Gurbetçilerle nufüs arttı!..

Ardahan  halkı ve esnafının, dört gözle beklediği gurbetçiler gelmeye başladı. Ardahan halkı ve esnafının, ilçeye ekonomik yönden katkı sağlamaları nedeniyle dört gözle beklediği gurbetçiler gelmeye başladı. Türkiye'nin hemen her yerinde, gurbetçilerin gelmesiyle birlikte başlayan hareketlilik Ardahan'da  pek çok yerleşim birimine göre daha fazla kendini gösteriyor. Gurbetçilerin gelmesiyle başta esnafın olmak üzere herkesin yüzü gülmeye başlarken, cadde ve sokaklardaki yabancı plakalı araçların yoğunluğu dikkat çekiyor. Her yerde yoğun ilgiyle karşılanan gurbetçiler, ''Her ne sebeple olursa olsun güler yüzle karşılanmaktan ve memleketimizde olmaktan çok mutluyuz'' dedikleri öğrenildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da gürbetcilerin akınına uğrayan Ardahan ili genellikle gelen misafirlerin çogunluğunun İstanbul ve Almanya'dan olması göze çarparken, Türkiyenin değişik illerinden ve diğer yabancı ülkelerden de gelenlerin olduğu görülmekte. Geçen yıla göre bu yıl daha fazla görbetcinin geldiğide öğrenildi.

**Zincirle zor durdurlar!..

Şap hastalığı olmak üzere birçok hayvan hastalığının yaşandığı Ardahan’da köy köy dolaşıp, sağlıklı hayvan arayan kasaplar müşterilerine en sağlıklı eti sunmaya çalışıyorlar. Göle ilçesinde hizmet veren ve sahipliğini Faik Gültekin’in yaptığı Göle Et firması gibi birçok kasabın köy, yayla demeksiniz dolaşıp, sağlıklı hayvanları alarak, kendi imkanlarıyla keserek tüketiciye sunma çabası gösterirlerken aldıkları hayvanları birçok zor ve sıkıntı ile alıp, ilçe merkezlerine getirmeye çalıştıkları görülüyor. Göle Et’in ortaklarından Recep Gültekin’in aldığı boğayı ilçe merkezine getirirken zincirlere bağlaması kasap esnafının yaşadığı sıkıntıyı ortaya koymakta.

**Göle’nin köylü entelektüeli Umut Sucu ..

Ozan Umut SUCİ 25 Mart 1956 tarihinde Göle'nin Dengeli köyünde dünyaya geldi,olumsuz şartlar altında ilk okulu zarzor bitirdi. Çocuk yaşlarında içine kapalı yalnızlığı seven bir yapısı olduğu söylenen SUCİ ilk okulda şiir yazıp, 14 yaşında da saz çalmaya başladı. Geçimini su kuyusu kazarak sağlayan Ozan SUCİ orta okul ve Liseyi dışardan bitirdi. Keskin bir zekaya sahip olan SUCİ bölgenin en güçlü entelektüellerinden biridir .. Çok okuyan ve çok gezen biri olan ve hiç bir maddenin manasız olmadığını savunan Ozan SUCİ'nin müsbet ilimlerden başlayarak insan gizemini çözmeye yönelik bir çok pratik bilgileri vardır. Merak ettiği her konuyu kısa bir sürede çözebilen SUCİ insanları akıl yoluyla teşhis eder, kalp yoluyla ayrıntılarını inceleyip ruh yolu ilede müşaade ve istişare eder, her iyinin bir kötü, her kötününde bir iyi yanı olduğu mantığını kabul eden SUCİ ona göre en değerli şeyin vasıflı, bilgili ve çalışkan insan unsuru olduğunu söyler. İnsanların başarılı olması için sabırlı,kanaatkar, Allah ile insan arasındaki en büyük manevi bağın dua olduğunu, dünya sınırlarının kalkmasını herkezin eşit ve hür bir şekilde paylaşımcı olmasını ve insan kendisini nasıl görüyorsa öyle yaşamalı der Ozan SUCİ.. Dünya'nın tek kutuplu ve evrensel bir dile sahip olmasını isteyen Umut SUCİ kitlesel dönüşümün sağlanması için çıkarcı hükümlerin bir kenara bırakılıp evrensel bir bütünlük sağlanmasını ister. Çok ilginç fikir ve çalışmaları olan Umut SUCİ'nin 2 bine yakın şiiri,bir çok makale, 2'de belgesel olmak şartıyla birde şiir kitabı vardır. Ozan Umut SUCİ evli 3 çocuk babası ve halen daha Göle'nin Dengeli Köyü ve Göle İlçe merkezinde dönüşümlü olarak ikamet etmektedir. Birde toplumsal mesajı olduğunu belirten Ozan Umut SUCİ şöyle diyor ''Toprağa,suya ve ateşe sahip çıkın zira yaşamın en çok bu materyallere ihtiyacı vardır''    

*** *** *** Baştan başa diyar diyar dolaştım. Yaktı yüreğimi kor vurdu beni. Saf Yunuslar gibi Okyanus aştım. Zalimin atığı tor vurdu beni.

Hazan vurdu dallarımı kurutu. Acı poyraz yaprağımı çürütü. Felek beni sürüm sürüm sürütü. Baharım gelmeden kar vurdu beni.

Ozan Umutların kuyunu eşti. Neşter vurup eski yaramı deşti. Sanki Arzaildi peşime düştü. Ben düşman beklerken yar vurdu beni ..

Ozan/Umut Sucu

**SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BU DOKTOR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATMIŞ MI?

Ardahan’ın Damal ilçesinde görev yapan ve insanların dini vecibeleriyle dalga geçip, hakaret ettiği ileri sürülen Damal Sağlık Grup Başkanı hakkında Ardahan İl Sağlık Müdürlüğününbir işlem yapıp yapmadığı merak ediliyor. Savcılık ve mahkeme tarafından yürütülen soruşturmaya karşın İl Sağlık Müdürlüğünden konu hakkında hiç bir açıklamanın olmadığı görülürken, dün Ardahan Valisine gelen bir grup Damallı, ‘Damal halkının dini vecibeleriyle dalga geçip, ben sizin Aliniz ve Allahınızım’ dediği ileri sürülen doktorun acilen ilçeden alınması istendiği öğrenildi. Doktorunda hakkında ileri sürülen suçlamalara karşın sesizliğini koruduğu görülen olayın ilçede her an yaşanabilecek bir gerginliğe neden olacağından korkulmaktadır.    Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

**ARDAHAN MİLLETVEKİLİ ÖNERGE VERDİ ..

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından sözlü olarak yanıtlanması istemiyle Dr. Murat Bayırlıgil hakkında 25 Temmuz 2010 tarihinde Meclis’e soru önergesi verdi. Önergesinde Bayırlıgil’in bölge halkı ile yaşadığı sıkıntıların sürekli adli ve idari soruşturmalara konu olduğunu belirten Öğüt, Hipokrat yemininin gereği olarak bütün insanlara eşit davranma ilkesini yerine getirmediği ifade edilen Dr. Murat Bayırlıgil’in alevi olan ilçe halkına söylem ve davranışlarında mezhepsel ayrımcılığı ortaya koyduğunu belirtti. Bayırlıgil’in, kendisiyle ilgili sıkıntıları dile getiren personeli de cezalandırma yoluna gittiğini dile getiren Öğüt, astlarına ve inançlara hakareti tutunaklarda sabit iken Bayırlıgil’in neden hala görevden alınmadığını sordu.

**Hancıoğlu’ndan Tepki Geldi ..

Ardahan’da yayınlanan amiral gazetemiz Kuzey Doğu Anadolu’nun gündeme getirdiği ve Damalıların hakkında bir hayli rahatsız olup, Damal'dan alınması için imza kampanyası başlattığı Damal Sağlık Grup Başkanı Dr. Murat Bayrigil Ardahan Valisine de şikâyet edildi. Tavır ve sözleri ile Damallıları aşağılayıp, dini vecibeleriyle dalga geçtiği gerekçesiyle şikâyet edilen ve Damal'dan alınması için hakkında imza kampanyası başlattığı doktora siyasilerden de tepki geldi. Ardahan'ın Damal İlçesi'nde Damal Sağlık Ocağı'nda görev yapan Dr. Murat Bayırlıgil'in Alevi olan Damal halkına kötü davranıp, örf ve adetleri ile dalga geçtiğini ileri süren bazı vatandaşlar doktorun Alevi halkının dini inançlarına, gelenek ve kültürlerine hakaret ettiği ve sağlık ocağına gelen insanlara aşağılayıcı sözler sarf ettiği gerekçesiyle başta Sağlık Bakanlığına olmak üzere Ardahan valisine şikâyet edildiği bir süreçte konuyu basından öğrendiğini ve çok üzüldüğünü belirten AK Parti Ardahan İl Genel Meclis Üyesi Suat Hancıoğlu, 'Bu durum çok önemli ve hasat bir durumdur. Eğer bu anlatılanlar gerçekse üzücü bir durumdur. Hancıoğlu, 'Benim bildiğim, çoğunu yakından tanıdığım Damal halkı devletine, milletine saygılı, gelenek ve göreneklerine bağlı bir halktır. Ve aynı zamanda Damal ilçesine gelen bütün kamu görevlilerine bugün kadar bir saygısızlıkları olmamış, gösterdikleri misafir perverlikleriyle hepimize örnek olmuş insanlardır. Ben onları yakından tanıyan bir insanım. Eğer bugün bu şikâyetleri varsa ortada gerçek bir durum vardır. Çünkü imza kampanyasına katılanları bende yakından tanıyan biriyim. Ki onlar güvenilir, sözlerine olduğu gibi haklarına sahip, örf ve adetlerine hakaret ettirmeyecek insanladır. Bu durumun bir an önce araştırılıp, gerçeğin ortaya çıkarılması hem bugüne kadar kardeşçe yaşayan Ardahanlılar için önemlidir, Hem de Alevi Kültürü gibi değerli bir kültüre sahip insanların incinmemesi için çok önemlidir. Başta Ardahan valimiz olmak üzere tüm ilgililerin konuyu kulaktan dolma değil, gerçekleri araştırıp, olayın üzerine gitmesi gerektiğine inanıyorum. Valimizin de konu hakkında gerekli doğru bilgiyi alacağına olan inancımla birlikte kendisinin bu hassas konuda yanlış bilgilendirilmemesini umuyorum.' dedi.www.kuzeyanadolugazetesi.comArdahan Haber
Bu Haber 6833 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.