• Ana Sayfa
  • İlanlar
  • Firma Rehberi
  • Foto Galeri
  • Haber Arşivi
  • İletişim
  • Ziyaretçi Defteri
  • Videolar
Göle ve Ardahan'dan En Yeni Haberler
Göle ve Ardahan'dan En Yeni Haberler
13 Ağustos 2010 / Cuma
**Ardahan ve İlçelerinde ve de Köylerinde Yaşanaları Günlük Olarak Okumak ve İzlemek için TIKLAYINIZ
Sitelerimizin adreslerini MSN ve Facebook Dobtlarınıza Göndermeyi Unutmayınız www.kuzeyanadolugazetesi.com

**REFARANDUM ÖNCESİ KÖY/DES’ 7 MİLYON!..

12 Eylül 2010'da yapılacak olan Anayasa Referandumu için toplumun tüm kesimlerinden evet isteyen hükümet bir diğer taraftan da devletin imkânlarını harekete geçirmeye başladığı görülüyor. Anayasa hayır diyen muhalefetin sorunları gündeme taşıyacak söylem ve propagandaları değil, halktan Anayasa'ya referandumun da evet oyu isteyen AK Parti Lideri ve Başkanın söylediklerini cevaplandırmaya çalıştığı bir süreçte devletin kaynaklarını harekete geçiren hükümet 5 yıldır uygulamada tuttuğu ve Köylerin Altyapısının Projesinin Desteklenmesi (Köy/Des) için Ardahan'ın da içinde bulunduğu 79 vilayete yeni ödenekler gönderdi. Köy-Des için yılın başında bütçe ayıran hükümet Anayasa refarandumuna bir aya kala ikinci ödeneği göndermesi, 'hükümetten referandum öncesi Köy/Deas rüşveti' olarak algılanırken, illere gönderilen paraların valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla köylerin yol, su gibi benzeri sorunları için kullanılmaya başlandığı görülüyor.

**KİK'e tabi değil, valiler ve kaymakamlar iş veren!..

Yılın ikinci yarısında, hem de referanduma bir aya kala Köy/Des'i ikinci kez ödenek ayırıp, valilik ve kaymakamlıkların hesabına para aktaran hükümet bu kararını, İçişleri bakanlığına bağlı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün 24453-101-372 sayılı kararı ile alırken 79 vilayete gönderilen paranın toplamı 525 trilyon olduğu öğrenildi. Kamu İhale Kanunun dışında tutulan ve valilikler ile kaymakamlıkların bünyesinde bulunan ve çoğu üyesinin hükümetin emrinde olan bürokratlar ile muhtarların üyesi olduğu Köylere Hizmet Götürme Birlik Encümenlerinin sunduğu teklif usulü ile ihaleye çıkardığı Köy/Des Projesi 5 yıldır uygulanıyor. Her yıl birçok yolsuzluk ve dedikodulara neden olduğu ve en önemlisi muhalefet tarafından iktidar partisinin kendisine yakın müteahhitleri beslemek için kullandığı önemli bir silah olduğunu ileri sürdüğü Köy/Des için gönderilen ikinci ödenek örneğinin 5 yıldır ilk kez uygulandığı da öğrenildi. Çünkü daha önceki yıllarda bir kez gönderilen ve kalan eksikliklerin tamamlanması için istenilen ek parayı bile göndermediği biliniyor.

**5 yılda 50 Milyon gönderildi, yollar bir türlü asfaltlanıp yapılamadı!bb

Anayasa referandumu öncesi gelen ikinci parti Köy/Des ödeneğinin önümüzde ki günlerde ilçelere pay edileceği öğrenildi. Köylerin yol/su sorunlarının çözümü için bu yıl için toplam 11 Milyonun üzerinde nakit destek alan valilik ve ilçelere 5 yıl içinde 50 Milyondan fazla para gelmesine karşın Ardahan'ın birçok köyünün yolu halen geçit veremez durumda olması dikkat çekiyor. Daha önceki paraların adeta çar/çur edildiği, mahkemelik olup, müteahhitlere kaptırıldığı Ardahan'a gönderilen son 7 Milyon 74 bin 822 liranın daha dikkatli kullanılması beklenmektedir. Haber:www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Köy/Des gibi SYDV'ları da çok bereketli olmaya başladı ..

12 Eylül'de sandık başına gidecek olan toplumdan Anayasa değişikliğine evet oyu isteyen AK Parti Hükümetinin son aylarda ard arda aldığı kararlarla bir hayli bonkör davrandığı görülen şu günlerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının da harekete geçirildiği görülüyor. Ramazan ayı öncesi yoksul ve fakirlere 80 lira nakit yardım yapılacağı öğrenilen SYDV'larının ramazan ayı boyunca da kış aylarında  yaptığı kumanya, kömür gibi yardımlarını da şimdiden vermeye başladığı bilgisi alındı.

**Ardahan'a 7 Milyon 74.822 TL. daha ..

Referandum'a bir aya kala Köy/Des için ikinci parti parayı valilik ve kaymakamlıkların hesabına geçiren iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi Ardahan'ı da unutmadı. Yılın ilk başında Ardahan'a gönderilen 6 milyon Köy/Desteğine ikinci desteği gönderen hükümet 79 vilayetin için ayırdığı 525 Milyonun 7 Milyon 74.822 TL:'sini Ardahan'da ki köylerin yol ve su sorunlarında kullanılmak için gönderdiği bilgisi alındı. Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Havalar iyi gidiyor, biçin aralıksız sürüyor ..

Yılboyu yağan yağmurlar dolaysıyla biçine giremeyen köylüler son 10 gündür güneşli geçen havaları fırsat bilerek işlerini bitirmeye çalışıyorlar. Dağ, taşın çayır ve tarlalarında ki mahsüllerini toplamaya çalışan köylülerle dolu olduğu görülen Ardahan’da Arpa ve Buğday tarlalarının da biçilmeye başlandığı görülmektedir.

**Nüfusumuz 2023’te 77 bine düşecek ..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, TUİK'in Türkiye  nüfusunun artan ve azalan bölgeleriyle ilgili bugün yayınladığı istatistiki araştırmasına göre, Ardahan'ın 108 bin nüfusunun 2023'de 77 bine kadar düşeceğinin açıklandığını anımsattı. Söz konusu istatistik çalışmasının doğru olduğunu, ancak kendilerinin bu rakamı daha aşağıya çekeceklerini ifade eden Köksoy, “Hükümetimiz ve Belediyemizin son dönemlerdeki özellikle ulaşım ve alt yapıya yönelik başarılı çalışmaları ve Ardahan Üniversitesi'nin açılması, bu olayı biraz geriye çekecek. Yani 108 bin nüfusun 77 bine ineceğini tahmin etmiyorum. Bu saydığımız faktörlerden dolayı ancak, 20 bin civarında düşüş olabilir'' dedi.

**Ardahan’ı, Göle’yi Kurtaranlara Bakın ..

Ardahan’da düzenlenen şölen ve festivalleri organize eden dernek başkanları, iş adamlarının geldikleri Ardahan’a eş ve çocuklarını getirmedikleri görülüyor ..

'Memleket sevdalısıyız, düzenlediğim etkinliklerle Ardahan'ı, İlçeleri, Köyleri tanıtıyoruz' diyerek yaz etkinlikleri olan şölen ve festivalleri organize eden dernek yöneticileri ile onlarla birlikte Ardahan'a gelen iş adamlarının Ardahan'a gelirken yanalız geldikleri görülüyor. Eş ve ailelerini etkinliklere olduğu gibi memleketlerine getirmedikleri görülen dernek başkanları, iş adamları, sivil toplum örgüt yöneticileri bu tavırları 2010 yılında gerçekleşen Hoçvan Yayla Şöleni,  Damal Şenliği, Aşıkşenlik (Suğara) Yayla Şenliği, Çıldır Göle Festivali, Göle Kaşar Festivali ve yılın en son etkinliği olan Ardahan Bal Festivali'nden de görüldü. Eş ve ailelerini batı illerinde ki yazlıklarına gönderdikleri öğrenilen dernek başkanları, iş adamlarının kendilerinin geldiği Ardahan'da bir haftadan fazla kalmadıkları da dikkat çeken diğer önemli bir nokta olmaktadır.

**Göle’nin haftaya gelecek, Posof başladı ..

Ardahan’ın sınır ilçesi Posof ‘un yeni kaymakamı Tahir Şahin Posof’a gelerek yeni görevine başladı. Önceki kaymakamın kaymakamlık görevinden alınıp, vali yardımcılığına verildiği kararname ile Posof Kaymakamlığına atanan Tahir Şahin geçtiğimiz gün Posof’a gelerek görevine başladı. İlçenin yeni kaymakamının göreve başlaması dolaysıyla düzenlenen karşılama töreni ardından bir açıklama yapan ilçe kaymakamı, Türkiye7nin Kafkaslara açılan kapısı, cennet köşesi Posof’a hizmet etmekten gurur ve mutluluk duyacağını belirtti. www.golegozlem.com

**Ardahan’ın SBS Şampiyonu İstanbul’dan ..

Ardahan’ın SBS’de kaçıncı olduğu açıklanmazken, sevindirici haber uzaklarda, İstanbul’da geldi. Tüm başarısızlıklara karşın halen görevde tutulup, omuzlara alınan İl Milli Eğitim Müdürü ve ekibinin okuması için yayınladığımız bu haber, köyne birer köy okulundan farksız, yetersiz alt yapıya rağmen, ‘Biz bir çok öğrenciye başarı kazandırdık’ diyerek pankartlar asan Ardahan’da ki dershaneler okusun diye yayınlıyoruz.

**Tostçu Tezgâhından Türkiye Birinciliğine 2009 -2010 öğretim yılı 7. sınıf seviye belirleme sınavında 500 tam puan alan Cihan GÖKDEMİR başarısı için şunları söyledi: Ben Ardahanlıyım. Bu sene 8. sınıfa geçtim. Ne de olsa okul bitti. Bu yüzden arada bir babamın dükkânına gidiyorum ve ona yardım ediyorum. Babamın büfesi var, orada çalışmak bazen yorucu oluyor. Biz 3 kardeşiz. Ben onların içinde en büyükleriyim, bu da bana ağabeylik sorumluluğu yüklüyor. Bu sene çok çalıştım ama sadece ders çalışmadım Oyunda oynadım. Etkili, verimli çalışma kurallarına göre derslerimi çalışmaya gayret ettim. Ben ders çalışırken hep arkadaşlarımı geçmeyi ve Türkiye birincisi olmayı düşledim ve de oldum. İşimi severek yaptım ve hep özverili çalıştım. Bu sene hiç boş vaktim olmadı. Bazen bu çalışmalarım beni uykusuz bırakıyordu ama küçük değil büyük bir şey istiyordum. O da Sbs TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ! Bunu başardığım için çok mutluyum. Bu konuda emeği geçen Boğazhisar Eğitim Kurumları'na, bütün öğretmenlerime ve aileme teşekkür ederim.

**Kılıçdaroğlu’nun gelişi Yönetiminde sıkıntı başladı ..

Geçtiğimiz günlerde Atlı/Kılıçlı ekip ile Ardahan'a gelerek, Ardahan ve Göle'de düzenlenen mitinglere katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başta Ardahan olmak üzere gittiği birçok ilin yönetimlerinin değiştirilmesi için partinin üst düzeyini uyardığı bilgisi alındı.

**Irmak mı, Onay mı?

Kılıçdaroğlu'nun, 'Değiştirin' uyarısını yaptığı Ardahan CHP Yönetiminin önümüzdeki günlerde görevden el çektirileceği, bunun ardından ilçe yönetimlerinin yenileneceği haberlerinin alındığı şu günlerde CHP'nin yeni İl Başkanı olacak isimlerde tartışılmaya başlandığı gözleniyor. CHP Ardahan'da yaşanabilecek bir değişimin ardından mevcut yönetimin yerine Yener Irmak yada sinan Onay'ın ekibinin atanabileceği de ileri sürülüyor.

**Kanada’da Kars Festivali..

Kars Serhat Boyları Derneği daha önce Avcılar Aladağ restourant ta  bir basın toplantısı düzenleyerek kanada da bir Kars gerçeği olduğunu ve oraya gidip ziyarette bulunacaklarını belirtmişti.Daha önce gazetemizde de yayınlanan ve muharrem yıldız öncülüğünde yapılan bu toplantının ardından Muharrem Yıldız ve arkadaşları bu ziyareti Kanada’ya gerçekleştirdiler.Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Kars Serhat Boyları Dernek Başkanı Muharrem Yıldız yaptıkları ziyareti ve bu konudaki gelişmeleri anlattı. Daha önce bu konuda oldukça duyarlı olan ve gerçekten Kars için büyük fedakarlıklarda bulunan sayın Muharrem Yıldız bu noktadaki girişimi ve yaklaşımı ile gönüllerde taht kurmuş oldu. Verdiği sözleri yerine getiren ve bu anlamda Kars Serhat Boylarına yenilik üstüne yenilik katan sayın Muharrem Yıldız’ın bu konudaki çalışmalarında Alternatif Doğuş Gazetesi olarak bizlerde her zaman o desteği vereceğimizin bilinci ve inancıyla desteklerimizi sunmaya hazır olduğumuzu önemle belirtiyoruz. Bu gelişme sadece Kars için değil ülkemiz içinde olumlu bir gelişmedir belirlemesinde bulunmayı da ayrıca ihmal etmiyoruz.Belki çok basit gibi görülen ama aslında özünde oldukça duyarlı ve oldukça özverili bir yaklaşımı barındıran kanada ziyareti anlamlı olduğu kadar bu güne kadar bu konuya sadece üstten bakıp geçenlere de büyük bir derstir inancı ve kanaatindeyiz.Bundan sonraki süreçte Kars ve Kanada arasında büyük bir turizm köprüsü oluşturulacağına olan inancımız tamdır. Bunun oluşum şartlarını da en iyi şekilde değerlendireceklerine inandığımız Kars Serhat Boylarının bu girişimleri ülkemiz açısından da büyük bir gelişmedir diye düşünüyoruz.Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz sayın Muharrem Yıldız bu anlamda çok mutlu olduklarını çünkü kaynaştırmayı sağlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti.Muharrem Yıldız devamla; Kanada’ya gittik ve aslında beklemediğimiz bir ilgi ve alaka ile karşılandık. Verilen izin çerçevesinde götürdüğümüz eşyaları stantlarda sergiledik ve büyük bir ilgi gördük. Buradaki insanların Kars bilinci içinde olduklarını ve bunu çok iyi gözlemlediklerini de anlatan sayın Muharrem Yıldız onları Kars’a davet ettik ve umuyorum ki gelecek yıl onlarda Karsa gelip bu anlamda ziyaret edeceklerini ve onun için ellerinden gelen misafirperverliği göstereceklerini belirtti. Bu konuda köprü olmanın kıvancını haklı olarak yaşadıklarını belirten sayın Muharrem Yıldız orada üç gün kaldıklarını ve o sıcaklığı ilgi ve alakayı gördüklerini sözlerine ekleyerek bu konuda kendi yönetimine ve destek olan basın mensupları ile bu konudaki girişimlerine izin veren kurumlara sevgilerini saygılarını sunduklarını da sözlerine ekleyerek her zaman Kars serhat boylarının yeniliklerinin artacağını vurguladı. Bizlerde Alternatif Doğuş Gazetesi olarak bu girişimi başarıyla sonuçlandıran sayın Muharrem Yıldız öncülüğündeki Kars Serhat Boyları Derneğini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

**Ardahan ve Damal'da bakkal hırsızlıkları ..

Ardahan'da yaşanan bakkal hırsızlıklarına bir yenisi daha eklenirken, aynı olayın Damal ilçesinde de meydana geldiği bilgisi alındı. Ardahan kapalı Ceza Evi'nin yanı başında bulunan bir mahalle bakkalının gündüzün ortasında soyulduğu haberi alınırken, Damal'da da iki dükkanın kimliği belirsiz hırsız ya da hırsızlarca soyulduğu öğrenildi.

**Çakıcı silah alıyor ..

Son günler de yerel gazeteler ve internet sitelerinde tartışma konusu olan Ardahan'ın Posof İlçesi AKP'li İl Genel Meclis Üyesi Bedrettin Çakıcı silah almak için emniyete başvurdu. Alınan bilgilere göre il genel meclis üyeleri ve muhtarların seçildikten sonra almaya hak kazandıkları silah alma hakkını kullanan AKP'li Bedrettin Çakıcı'nın istediği silah markası 0.9 Marka tabanca olduğu bilgisi öğrenildi.

**TİGEM KONUSUNDA Kİ SORULARA NİYE SUSUYORLAR?

***Gözlem SORMAYA DEVAM EDİYOR!..

****SGK ve Maliye niye cevap vermiyor?..

Geçtiğimiz hafta Ardahan’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gündeminde olan ve hemen hergün Gölelilin gündeminde olan Göle’de ki ve Türkiye’de ki tek Tarım İşletmeleri Gen Merkezi olan TİGEM konusunda sorulan sorulara şu an buraya sahiplik eden kiracılardan cevap gelmezken, konunun diğer muhatapları olan TİGEM Genel Müdürlüğü ile Sosyal Güvenlik Kurumu, Göle Maliyesi, Ardahan Deftardarlığı, Maliye bakanlığı’ta sus-pus olmuş durumda .. Gazetemizin geçtiğimiz haftalarda sorduğu ve yeniden gündeme taşıdığı bu önemli konuyu bir kez daha gündeme getirirken, adı geçen kurum ve kuruluşlarda cevap alana kadar da gündemde tutacağız .. Evet yeniden soruyoruz, bölgede hayvancığlın kalkınması için kurulan ancak özelleştirildikten sonra tonlarca ot satmaktan öteye gitmeyen Göle’de ki TİGEM’de çalışanlar SGK’lı mı, bu kurum bugüne kadar kaç TL. vergi verdi? Yoksa Ardahanlıların tüm reklamlarını alan Ardahan’da ki özel ve tek radyo gibi odamı kazanmadığını ileri sürüp,  vergi vermeyip, hep zarar ediyor .. GÖLE VE ARDAHAN KAMUOYU CEVAP BEKLİYOR!..

**Geçtiğimiz hafta sorduğumuzu soruyu bir daha soruyoruz..

***TİGEM’in sahibi kimlerdir?.. (2)

En son CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun diline dolandırdığı Türkiye’de ki tek Tarım İşletmeleri Gen Merkezi olan Göle TİGEM konusun da hemen herkes bir şey derken, şu an TİGEM’in sahibi olanlardan ses seda çıkmıyor.. Onca eleştiri ve tepkilere karşın süt dökmüş kedi misali ses çıkarmayan TİGEM’in yöneticilerinin kim oldukları bile doğru dürüst bilinmiyor.. Çapan ailesinin de içinde bulunduğu ortaklarların kiraladığını bilen Gölelilerin çoğunun aslında TİGEM’nin kimin elinde olduğunu bile tam bilmediğini gördüğümüz süreçte soruyoruz TİGEM kimin elinde diye?!.. Burası Ardahan’da ki sahibi kimin olduğu tam olarak bilinmeyen Ardahan Radyo gibi vergi veriyor mu, işçileri SGK’lı mı, işletmenin müdürü, idarecesi, bekçisi var mı? Bu ve buna benzer bir çok sorunun sorulup, cevap alınamadığı TİGEM’in sahibinin de olup, olmadığı bilinmiyor .. Devletin sırtından atmak için adeta beleşten kiraya verdiği söylenen TİGEM’in bu kirayı da verip, vermediği bilinmezken bu durumu kimin sorup, sorgulayacağı da bilinmiyor. Çünkü ne devlet, nede Göleliler TİGEM’e sahip çıkmıyor ...

**Göleliler Maliye ve SGK’dan Cevap Bekliyor ..

Gazetemizin gündme getirdiği ve Göle’de büyük yankı uyandıran TİGEM’in vergi verip, kaç sigortalı çalıştırdığı yönündeki sorularına maliye ve Sosyal Güvenlik Kurumunda cevap bekleniyor. Göle kamuoyunda büyük yankı uyandıran haberimizi takip eden okurlarımız mali ve SGK’nın küçük bir esnafı her an denetleyip, boynuna bindiği bir süreçte günlerdir gündeme getirilen bu önemli konu hakkında ne gibi bir işlem yapacağını merak ederken, kamuoyunun gözleri önünde sorulan sorulara başta TİGEM’i kiralayanların olmak üzere Maliye ve SKG’nın bu önemli konuya cevap verilip, verilmeyeceğini bekliyor. Gölelininin hemen her sohbetinde konuşup, tartıştığı bu önemli konuyu gazetemizin gündeme getirmesinin çok anlamlı olduğunu belirttiği bir süreçte TİGEM’i kiralayanlar, Maliye ve SGK’nın yaşananlar ve yazılanlar konusunda nasıl olacağını bekliyor. Maliye Bakanlığı, SGK Genel Müdürlüğünün konuya el atıp atmayacağını merakla bekleyen Göleliler ilçe mal müdürlüğü, kaymakamlık ve Ardahan’da bulunan Deftardarlığın tavırınıda bi o kadar merak ettiklerini belirtiyorlar. İşte o haberimiz ve Göle kamuoyunda merakla cevap bekleyen sorularımız ..

**Ardahanlı kaymakamı kızdırlar..

Artvin'in Şavşat Kaymakamı Salih Altun, panelde konuşan eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'na tepki göstererek, salonu terketti. Şavşat'ta belediyenin organize ettiği 'Hukukumuza sahip çıkalım' paneline katılan eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Anayasa değişikiği ve referandumu eleştirdi. Şavşat Kaymakamı Salih Altun ile çok sayıda davetlinin izlediği düğün salonundaki panelde konuşan Eminağaoğlu, "Bu Anayasa'da 26 madde var. Çağdaş ülkelerde maddeler arasında bağlantı yoksa, halk Oyuna ayrı ayrı sunulur. Bağlantı varsa birlikte sunulur. Burada evet yada hayır demeniz hukuksuzluğu ortaya koyar. Maddelerden birini öne çekerek, bunun yanında halktan neyi saklayırsunuz gibi bir soru ortaya çıkıyor. Bağlantısız maddeler halk oylamasına sunulamaz. Burada bu yapılıyor" dedi. Eminağaoğlu, yargının temel hak ve özgürlükleri en son noktada güvenceye aldığıı belirterek, Anayasa Değişikliği ile hakimlerin güvencesinin ortadan kalkacağını söyledi. Eminağaoğlu, "Bütün ülke siyasi iktidarın etkisine açık bir yargı yaratılıyor. O zaman her hangi bir yerde bir davanız varsa bunun birinci çözüm yolu, hangi siyasi parti varsa o noktada, onlara başvurmak gibi bir durum yaratılıyor" diye konuştu. Konuşmaları ön sıralarda dinleyen Ardahanlı Şavşat Kaymakam Salih Altun, ayağa kalkarak salonu terk etti. İlçe Emniyet Amiri Fevzi Yıldırım ile birlikte salondan ayrılan Kaymakam Salih Altun, "Biz buraya belediye tarafından düzenlenen bir panele geldiğimizi düşündük. Fakat içeride açıkça siyaset yapan, propaganda yapan bir yargıç var. Böyle bir ortamda kalmak istemedim ve salonu terk etmek zorunda kaldım. Bence bu konuları bilim adamlarının, siyasetçilerin tartışması gerekir. Devlet memurlarının, bağımsız olması gereken yargıçların bu tarz kampanyalara girmemesi gerekir diye düşünüyorum" dedi.

 **Vali: ‘Vites sorunu!’

Ardahan Valisi de Başbakan gibi bürokrasiden yakındı .. Vali Mustafa Tekmen başında bulunduğu Ardahan'da sorunların çözümü için geceli, gündüzlü çalıştıklarını, ancak istenen performansı ülke genelinde olduğu gibi Ardahan'da da yaşanan tembel bürokrasi dolaysıyla bir türlü yakalayamadıklarını belirtti. Yaşadığı sıkıntıyı ağır giden eski bir araca benzeterek anlatmaya çalışan Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, 'Düşünün siz bir şoförsünüz ve altınızda ki araç eski model, hantal bir araç. Varacağınız yere bir an önce gitmek istiyorsunuz. Ama gelin görün ki vites değiştirmekten korkuyorsunuz. Yollar geniş, duble olsa da aracınız gitmiyor, vitesi üçe takamıyorsunuz' diyerek hantal bürokrasiden dert yandı. Sorunların çözümü için herkesin kendisine düşen görevi anında yapması gerektiğine inandığını belirten Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, bunu Ardahan'da da uygulamaya koymaya çalıştığını, ancak gelin görün ki bu tür şeylere, yani işini zamanında yapmaya, verilen emiri anında yerine getirmeye çalışan deneyimli, tecrübeli ve en önemlisi vasıflı elaman bulamıyorsunuz. Ve bu nedenle bir saate gideceğiniz yolu üç-dört saate gidebiliyorsunuz. Benim Ardahan valisi olarak yaşadığımda bu. Ama yılmayacağız, aracımız bu diyerek yol almaya devam edeceğiz.' dedi.

**Yolların yapılması havalara bağlı ..

Kent merkezinde cadde ve sokakların yapımının yanı sıra bakım ve onarım çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade eden Köksoy, “Cadde ve sokaklarımızdaki en küçük bir sorunu dahi ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu nedenle yol yapım ve bakım çalışmalarına ağırlık verdik. Özellikle en çok sorunlu olan Kars Caddesinde yoğun bir çalışma yürütüyoruz” dedi. Köksoy, havaların iyi gitmesi halinde mevcut çalışmaların aralıksız süreceğini sözlerine ekledi.

**Göle’ye yeni hastane müjdesi ..

Dün Ardahan’a gelen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ Göle’ye yeni bir hastanenin yapılacağını ve projenin ihale aşamasında olduğunu söyledi. AKP’nin iktidar olduğu süre içinde Ardahan’a gelen 20. bakan olan Sağlık Bakanı Ardahan’a gelerek bir dizi incelemelerde bulundu. Ardahan valisi Mustafa Tekmen’ın konuğu olan ve İki toplantıyada katılan Bakan Akdağ’ı AK Parti Göle Teşkilatı da karşıladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, anne ölümlerinin yüz binde 70'lerden, yüz binde 15'lere kadar gerilediğini söyledi. Ardahan'daki değerlendirme toplantıları ve incelemelerinin ardından Kars'a dönen Akdağ, Sim-Er Otel'de Sağlıkta Dönüşüm Projesi Kars İl Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Kars Valisi Ahmet Kara, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Sağlık İl Müdürü Dr. Fahri Sevinç ve sağlık çalışanlarının katıldığı toplantıda konuşan Bakan Akdağ, "Bildiğiniz gibi Türkiye'de 8 yıldır bir dönüşüm programı uyguluyoruz. Bununla da ciddi bir mesafe katettik. Dolayısıyla bu çerçeve üzerinde teşhisler yaparak, politikalar geliştirip, değerlendirmeler yaparak sistemimizi geliştiriyoruz. Bu, canlı bir organizma gibidir. Sürekli gelişme gösteriyor. Finansmandan tutun, ödeme biçimlerine, organizasyon şekillenmelerine, ortaya koyduğumuz yeni düzenlemelere, hem çalışanların hem de vatandaşların davranışını değiştirme noktasındaki çalışmalara varıncaya kadar bir dizi kontrol düğmelerimiz var. Kontrol düğmeleriyle adeta oynayarak, bunlarla değişiklikler yaparak iyi ve kaliteli sistem kurduk." diye konuştu. Sağlık göstergelerinden de söz eden Bakan Akdağ, şunları söyledi: "Bu anlamda Türkiye'de son 7 yıl içinde hatırı sayılır biçimde ortalama yaşam süresi artmıştır. Bunu sadece sağlıkla da ilişkilendirmemek lazım, refah seviyesi de arttı. Anne ölümleri; 1998 yılında yapılmış bir son araştırma vardı. Bu araştırma da yüz binde 70 idi. Bugün ise anne ölümleri yüz binde 15'lere, on altılara kadar geriledi. Bebek ölümleri yine 1998'lerde binde 43 idi. Bu sene bebek ölümlerini binde 10'un altında bekliyoruz. Bu de en gelişmiş ülkeleri yakalama noktasına geldiğimizi gösteriyor."

**Sayın Msutafa Küpeli bu ne turşu, ne salata oluyor?!

Göle  AK Parti İlçe Başkanı Cengiz Çapan’ın ‘yolsuzlukla alındı’ diyerek Göle eski kaymakamı Ali Uysal’ın Göleli çocuklara dağıttığı bisikletleri kapak yaptığı ‘Kaymakamın bisikleti tarla sürer mi’ adlı kitabın da, ‘Zübük’ isimli filmden esinlenerek yerle bir ettiği AK Parti Milletvekili Saffet Kaya ile çok samimi pozlar veren Göleli Gazeteci Mustafa Küpeli ile Saffet Kaya’nın samimiyetleri görenlerin gözlerini yaşarttı. Mahkemelik olan Ardahan Kültür ve Bal Festivaline gelen ikilinin festival alanında ki buluşmanın samimiyetliği dikkat çekerken, Saffet Kaya’nın okumadığını sandığımız, ‘Kaymakamın bisikleti tarla sürer mi?’ isimli kitabın yazarı Küpeli’ye, ‘Canımsın, seni çok özledim’ diyerek sarılması ve yaklaşık 5 dakika Küpeliyi bırakmaması da dikkatlerden kaçmadı.

**Ardahan ve İlçelerinde Gerçekleşen, Şölen  Festivalleri Ardahan TV’ de İzleyebilirsiniz ..

Ardahan’da her yıl yapılan yaz etkinliklerini  Ardahan TV’de izlenebilirsiniz .. Ardahan’da her yıl düzenlenen festival ve şenlikler Ardahan TV’de! Ardahan’da yaşanan tüm gelişmeleri anında gerek Kuzey Doğu Anadolu, Son Vilayet ve Göle Yeni Gözlem isimli gazetelerimizde, gerek ise Ardahan’ın ilk internet haber sitesi olan ve günlük 20 binin üzerinde okuru bulunan www.kuzeyanadolugazetesi.com adlı internet sitemizin yanı sıra www.hocvanhaber.com, www.golegozlem.com adli internet sitelerimizde veren ekibimiz başta Hoçvan Yayla Şenliği olmak üzere kentte ki tüm yaz etkinliklerini Ardahan TV aracılığıyla okurlarına ulaştıracak. Başta Hoçvan Yayla Şenliği olmak üzere, Damal’da düzenlenen Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Şöleni, Uluslararası Çıldır Göl Festivali, Ulusal Göle Kaşar Festivali, Posof Aşıklar Şenliği, Ulusal Ardahan Bal Festivali ve diğer etkinlikler olan Bulbilen Yayla Şenliği, Posof/Cilvana Seyranı, Ardahan/Sarzep Pancar Festivali’ni www.kuzeyanadolugazetsi.com adlı sitemiz üzerinde yayınlanan Ardahan TV’de veren ekibimizin bu etkinliklerin daha önceki yıllara ait görüntülerini de yine Ardahan TV’de izleyebilirsiniz. Ardahan’da yaşananları okumak ve izlemek için yapacağınız tek şey internet explolorernızın adres çubuğuna; www.kuzeyanadolugazetsi.com yazmanız yeterli olacaktır. Haydi tıklayınız .. www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Belediye Başkanı hastanelik oldu!..

Geçtiğimiz günlerde kız kardeşini kayıp eden ve göle Kaşar Festivali’nie doğru dürüst yapamayan Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu hastanelik oldu. Alınan bilgilere göre dün anıden rahatsızlanan Muratoğlu’nun önce Göle, ardından Ardahan devlet Hastanesine kaldırıldığı öğrenildi. Daha sonra evine istirahatte çekilen muratoğlu’nun durumunun iyi olduğu öğrenildi. Öte yandan Halis Kılıç’ında yaptırdığı inşaattan düşüp hastanelik olduğu bilgisi alındı.

**Mahkemelik olup, siyaset karıştırılan festival sona erdi ..

Başbakan’ın kafatascı diyerek suçladığı MHP’lilerin provoke etmek istediği Ardahan Kültür ve Bal Festivali sona erdi. Geçen yıllara nazaran ilginin olmadığı gözlenen ve Göle belediye başkanı Sabri Muratoğlu’nun da katıldığı üç gün süren festival Ardahan kalesinde yapılan etkinliklerle son buldu.

Ardahan'da her yıl yapılan etkinlikler geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen 12. Ardahan ve Bal Festivali üç gün süren etkinliklerle son buldu. Bu yıl gerçekleşen etkinliklerin ilki olan Hoçvan Yayla Şenliği’nde bir sanatçının tutuklanması, Çıldır Göle festivali’nde bir kişinin boğulması, arndından gerçekleşen Göle Kaşar festivalinin kente gelen şehit haberi, ardından gelen yağmurla yapılamaması gibi Ardahan Bal Festivali’de olaylı başladı. Ardahan Belediyesi'nin dernekleri dışlaması üzerine mahkemelik olan Ardahan Bal Festivali olaylı başlayıp, havai fişeklerin atılmasıyla bitti. Birinci günü düzenlenen 'Arıcılık ve Sorunları' adlı toplantısıyla başlayan Ardahan Bal Festivali ikinci gün Ardahan/Kars yolu üzerinde bulunan ormanlık alanda devam etti. Festivalin ikinci gününde AKP'liler ile MHP ve CHP'lilerin kavgası 12. etkinliğe damga vururken, etkinliğin üçüncü günü vatandaşların bolca piknik yaptığı bir gün olduğu dikkat çekti. Programının içeriğinin boş olması, derneklerle yapılmayan işbirliği ve etkinliğin birinci gününden itibaren siyasallaştırılmak istenmesi dolaysıyla geçen yıllara nazaran halktan beklenen ilgiyi görmediği gözlenen Ardahan Bal Festivali'nin sona ermesi ile yıl boyu yapılan yaz etkinlikleri de son bulmuş oldu.          Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Bu ne yalakalık Nusret?!.

MHP ile CHP’lilerin provoke ettiği Ardahan Bal Festivali’nde çıkan kavgada kendisini görevden alan AK Parti Genel Başkanı Ekrem Erdem’i ölümüne korumaya kalkan AKP Ardahan eski İl başkanı Nusret koyuncu’nun bu tutumu etkinliğe katılanların tepkisi aldı.

**İlgi yoktu ..

Göleli iki ozanında katılıp, renk vermeye çalıştığı Ardahan Kültür ve Bal  Festivali tam çabalara karşın eski yoğunluğuna kavuşamadı.

Metropollerden Ardahan’a bir çok insanı taşıyan dernekleri dışlayıp, Festivali tek başına üstlenen Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy etkinliğin ilk günü yaşanan kavga ile bozulan moralini halaylar çekerek düzeltmeye çalıştı. Çantacı dernekler gibi çantacı inşaat mühendislerden olan ve Ardahan’ın sorunlarıyla değil, yeni yapılacak olan binaların proje çizimiyle ilgilenmek için yaz aylarında ortaya çıkan  Mustafa Kaya isimli mühendisinde, vatandaşların ilgi göstermediği festivalin ikinci günü ortalıkta görülmeyen AKP’li Belediye Başkan Faruk Köksoy’a üç gün süren etkinlik boyunca eşlik ettiği görüldü.

**Çocuklarını almaya geldiler, trafik kazasında öldüler!

Geçtiğimiz gün Erzurum’da yaşanan ve 3 Gölelinin ölümü ile sonuçlanan trafik kazası ardından bu kez kara bir haberde Rize’de geldi. Alınan bilgileer göre Rize'nin Pazar ilçesinde oturan ve Ardahan'da vatani görevini tamamlayarak terhis olan Can Cihan'ı almaya giden ailesi, eve dönüş yolunda Fındıklı ilçesinde trafik kazası geçirdi. Ahmet Cihan yönetimindeki 53 M 4001 plakalı minibüs, Karadeniz Sahil Yolu Fındıklı şehir geçişinde sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yön tabelasına çarptı. Kazada, araç içerisinde bulunan Ahmet Keskin (56) olay yerinde, Can Cihan'ın babası Hüseyin Cihan (55) ise Fındıklı Bölge Guatr Araştırma ve Tedavi Merkezi'nde hayatını kaybetti. Kazada yaralanan Can (21), Mehmet (36) ve Ahmet Cihan (52) ile İbrahim Çatalbaş (41), Rize'deki hastanelerde tedavi altına alındı.

**Göleliler toprağa verildi ..

Öte yandan Erzurum yolunda geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatını kayıp eden Gölelilerin Göle merkeze bağlı okçu köyünde toprağa verildikleri öğrenildi. AKP’lilerin siyaset arenesına çevirmek istediği ancak MHP ile CHP’lilerin buna izin vermediği etkinlik sıcak bir havanın eşliğinde olaysız son buldu.

**Çıldır’da seracılık dönemi ..

Ardahan'da Çıldır Kaymakamlığı'na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) desteğiyle ilçe merkezi ve köylerinde başlatılan seracılık faaliyetleri ilk ürünlerini vermeye Ardahan'da Çıldır Kaymakamlığı'na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) desteğiyle ilçe merkezi ve köylerinde başlatılan seracılık faaliyetleri ilk ürünlerini vermeye başladı. Eşmepınar köyünden Salih Orhan ektiği salata, domates, sivri biber, dolma biber, fasulye ve bezelyenin ilk mahsülünü aldı. SYDV tarafından yürütülen çalışmada Eşmepınar köyünde sera kuran Salih Orhan, ilk ürünlerini toplamaya başladı. Tohumlarını Antalya'dan getirttiği salata, domates, sivri biber, dolma biber, fasulye ve bezelyeyi serada yetiştiren Orhan, hava şartlarının soğuk olmasına karşı serada Antalya'yla hemen hemen aynı oranda ürün aldığını söyledi. Ürünlerinin tamamen doğal olduğunu herhangi bir geliştirme veya hormon maddesi kullanmadığını kaydeden Orhan, "Sebzeler çok kaliteli ile lezzetli. Doğal gübre kullanarak verimli ürün elde ediyorum. Hayvancılığın yanı sıra seracılıkla da uğraşarak doğal ürünler elde ederken ek bir gelir elde ediyorum "dedi. Kaymakamlıkça verilen desteğin bölgenin kalkınması için önemli olduğunu dile getiren Orhan, sebzelerin doğal ve hormonsuz olması nedeniyle pazarlamada sorun yaşamadığını kaydetti.

**Çıldır ve Posof’ta ayı paniği .. Aç kalan ayılar kent v eköy merkezlerine kadar inmesi vatandaşı tedirgin ediyor. Ardahan’ın posof ilçesinde kent merkezine inen bir ayı çarşıda bir ineği telef ettiği öğrenilirken Çıldır’da bir ayının köylülere ait bağa grip, meyve ağaçlarını kırdığı öğrenildi. Çıldır ilçesine bağlı Öncül köyünde meyve bahçelerinde ağaçların ayı tarafından kırıldığı söylendi. Bahçe sahipleri tarafından bahçelerde ayı görüldüğü haberi üzerine Öncül Köyüne giderek bahçe sahiplerinden Ayhan Bingöl'le konuştuk.Ayhan Bingöl kendisine ait vişne ağaçlarının ayı tarafından kırıldığını, bahçelere meyve toplamaya korkarak gittiklerini söyledi.Kırılan ağaçları görüntülemek üzere meyve bahçalarine gittiğimizde gördüğümüz manzara karşısında  şok olduk.Ayı karnını doyurmak için olsa gerek 4-5 yaşında  8-9 adet vişne ağacı kırmış diğerlerinde zarar vermişti. Kuşkusuz Ayhan Bingöl'ün zararı ve üzüntüsü büyük.Bahçede karşılaştığımız Erdinç Bingöl'de  bahçede  birkaç gün önce ayı gördüğünü anlattı.Bahçelerde korku içinde dolaştıklarını heran ayının karşılarına çıkacağı endişesi yaşadıklarını söyleyerek ayının çevredeki insanlara zarar vermeden  yetkililerin bir an önce  konuyla ilgilenmelerini beklediklerini söyledi. Şimdi öncül köyünde tamda meyvelerin yetişme ve toplama zamanı ortaya çıkan bu olay köylülerin korku içinde yaşamasına sebep olurken,mahsullerini toplayamama endişesiyle işin diğer yanı olmakta

**Çoban köpekleri saldırdı ..

Ardahan Çıldır ilçesine bağlı Eskibeyrahatun köyü halkından A.K. isimli vatanadaş çoban köpeklerinin saldırısına uğradı. Çıldır ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Eskibeyrahatun köyünde ikamet eden A.K.isimli 43 yaşındaki çiftçi vatandaş çayırını biçmeye giderken yolda çoban köpeklerinin saldırısına uğradı.3 adet Kangal cinsi oldugu belirtilen köpeklerin saldırısına ugrayan vatandaş vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı.Kendi koruyamayan vatandaş çevrede tarla ve çayırda bulunan vatandaşların yardımı sayesinde kurtarırken kendisi köy muhatarı Adem Akçay Çıldır İlçe Sağlık oçağına getirdi. Çıldır Sağlık Ocağında gerekli müdahaleler yapılan ve kuduz aşısıda vurulan köylü taburcu edildi.Vücudunun gögüs ve bacak kısımlarında ısırık izleri bulunan vatandaş köpeklerin saldırısından oldukça korkmuş haldeydi.Köpeklerin kime ait olduğu bilinmezken başıboş bırakılan köpeklerin neler yapabileceğide birkez daha gözler önüne serildi.

**Şenğilin çeşmeleri yok oluyorlar ..

Aşıkşenlik kasabası tarihi eserleri bakımından da ilçemizin önemli bir kasabası durumundadır.Ünlü halk ozanı Aşık Şenlik'inde memleketi olan Aşıkşenlik Kasabası tarihi çeşmeleriyle de gündem de olan bir yer olarak yerini almakta ve tarihi değerlerine sahip çıkmaktadır. Aşıkşenlik kasabası,kasaba merkezinde bulunan 3 adet çeşmesiyle de halkın ve hayvanların su ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Bu 3 çeşmeden 2 tanesi tarihi önemi bakımından yapımı çok eski tarihlere dayanmaktadır.Bu çeşmelerin tarihi yapısı, 1999-2000 yılları arasında dönemim belediye başkanı Mülazim Karaçay'ında girişimleri sonucu Kültür Bakanlığından gelen heyet tarafından Kültür varlıklarını ve eserlerini koruma kurulunca koruma altına alınması sağlanmıştır. Bu çalışmanın üzerinden 10 yıl gibi uzun bir zaman geçmesine rağmen bu kurul sadece koruma altına almakla kalmış bu tarihi değerleri büyük olan çeşmelerde herhangi bir çalışma veya düzenleme yapmayarak kaderine terk etmiştir. Konuyla ilgili görüştüğümüz Aşıkşenlik Belediye Başkanı Karaçay'ın çeşmeler için kendilerinin herhangi bir müdahale yetkisi olmadığını sebebinin ise mevcut yapının tarihi konumunu ve yapısını bozacak şekilde bir çalışma yapabiliriz diye izin verilmediğini bu çeşmelere ancak İl Kültür Müdürlüğü veya Bakanlık onayıyla yetkili kurumun gelip çalışma ve düzenlemesi yapması gerektiğini bizlere beyan etmiştir. Şimdi Aşıkşenlik kasabası halkı,tarihi değerlerine vermiş olduğu önemden  dolayı bu çeşmeler de yetkili kurumlar tarafından düzene sokulması ve çalışma yapılarak kullanılabilir duruma getirilmesi, tarihi konumunun ayakta tutulması için gerekli çalışmaların yapılmasını bekliyor.

 **BEĞENMEYİP ATTIĞIMIZ ÇOBAN KÖPEĞİ AKC VE UKC TARAFINDAN TANINDI   ..

**KOYUN KÖPEKLERİMİZİN ÜNÜ YAYILIYOR .. Bu ırk esas olarak Doğu Anadolu’da Morkaraman Koyununun yayıldığı coğrafya ile, Doğu Karadeniz Bölgesinde yayılış göstermektedir. Kökeni ile ilgili iki ayrı görüş vardır. Bunlardan birincisi Karkas Dağlarına ait bir tür olan Caucasian Ovcharka’nın Anadoluya uyarlanmış şekli olduğu yönündedir. Bu bölgelerimizde bulunan dağlar, Kafkas Dağlarının yan uzantılarıdır. Dolayısıyla bu ırkın, Kafkas Çoban Köpeğinin ülkemize adapte olmuş, yerel bir ırkı olduğu söylenebilir. Dış görünüş olarak, küçük morfolojik değişiklikler göstermekle beraber, doğudaki komşumuz olan ülkelerde de Kars Çoban Köpeğine çok benzeyen köpekler bulunmakta ve bu köpekler her ülkede farklı adlarla anılmaktadır. Diğer bir görüş ise bu ırkın Orta Asyadan Türk göçerleri ile birlikte Anadoluya getirildiği, Kafkaslarda bulunan yerli Kafkas ırkı ile karışmasının sonucunda ortaya çıktığı yönündedir. Bu görüş neticesinde Anadoluda bulunan Kanga(Karabaş), Akbaş ve Kars Çoban Köpeği aynı ırkın yerelleşmiş üç ayrı koludur. Gerek Kangal ile gerekse Akbaş ile olan benzerlikleri ve kurt boğan çoban köpeği özelliğinin Orta Asya Çoban Köpeği ırkından geldiği varsayımını doğru kabul edersek bu görüşü de doğru Kabul etmek gerekir. Kars Çoban Köpeği (iti) hangı ırkdan gelirse gelsin bu gün dünyada koyun köpeği olarak anılan ve kurt, ayı, sırtlan gibi yırtıcılara karşı sürüleri koruyan kopek ırkları arasında en iyi olarak kabul görmektedir. Bu ırka genellikle Kars, Erzurum, Iğdır ve Ağrı civarında "Kıllı", Ardahan'da "Saçaklı", Artvin'de "Tüylü", Giresun yöresinde “Barak” denir. Dış görünüş olarak Kafkas Çoban Köpeğine çok benzerler. Postu, bölgedeki ağır kış şartlarına uygun olarak, uzun tüylüdür. Fakat kısa tüylülerine de rastlamak mümkündür. Ana renk tonları boz renkten koyu gri-siyah tona kadar değişir. Genellikle bacaklar ve vücudun alt kısmı gövdenin üst kısmına nazaran daha açık renktedir. Kafa genellikle koyu renklidir. Boyun ile arka bacakların, arka kısmındaki tüyler daha uzundur. Boyun hafif yeleli olduğundan, önden bakılınca daha heybetli ve iri kafalı görülür. Çok sıkı sarımlı ve uzun kıllı bir kuyruğu vardır. Bu kuyruk yapısı Kars Çoban Köpekleri için karakteristik olup, köpeğe ayrı bir güzellik katar. Genellikle tek kişiye bağlanma eğilimindedirler. Çevreye karşı fazlaca dost canlısı değillerdir. Sinirli bir yapıya sahip olup, görevine çok sadıktır. Koruduğu sürüye karşı risk taşıdığını düşündüğü bir hareket karşısında çok tehlikeli olabilir. Havlamaları, Kangal (Karabaş)lara nazaran daha boğuk, kalın ve kesik kesiktir. Cesaret, sadakat ve çoban köpeği olarak mükemmeldirler. Cidago yükseklikleri genellikle erkeklerde 65-80 cm, dişilerde 60-75 cm.dir. Ergin ağırlıkları ise erkeklerde 45-60 kg, dişilerde 40-55 kg.dır.          Haber:www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Ardahan’da tuvalet sorunu ..

Ardahan kent merkezinde doığru dürüst bir umumi tuvaletin olmayışı en çok kente gelen yabancıları zorda bırakıyor. Yıllardır bir tuvalet yapmayı beceremeyen Ardahan Belediyesi’ne ait parka gelen bir grup yerli turist tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için dakikalarca tuvalet aradıkları görülürken, yerli turistlerin imdadına çevrede bulunan esnaflar yetişti. Durumu fark eden bazı esnaflar yerli turistleri iş yerlerine davet ederek, iş yerlerinde bulunan tuvaletlerde ihtiyaçlarını gidermelerini sağladıkları görülürken, yerli türistler, kent merkezinde bir umumi tuvalet yapamayan  belediyeye  tepki gösterdikleri öğrenildi.

 **Kent içindeki park yenilenecek ..

İki yıla yakındır görevde olmasına karşın oturduğu makamının önünde duran şehir parkına el vurmayan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy şehir parkının modern bir park haline getirileceğini açıkladı. İkinci festivali düzenlemesine karşın gerek oturduğu belediye binasını boyatamayan, gerek ise belediye binasının önünde bulunan parka bir çivi çakmayan Ardahan’ın AKP’li Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un konu hakkında yaptığı açıklama şöyle; Ardahan'ın yapısal açıdan en işlek yerinde ve merkezi konumda olmasına rağmen kent insanının ihtiyaçlarına cevap veremeyen Ardahan Kent Parkı (Milli Egemenlik Parkı), Başkan KÖKSOY'un girişimi ile KTÜ Peyzaj Bölümünden Doç. Dr. Mustafa Var ve ekibi tarafından tekrar tasarlandı ve projesi tamamlandı. Tamamlanan projeyi Kardeş Bursa Büyükşehir Belediyesi yapmayı üstlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Ardahan Belesiyesi tarafından ortaklaşa yeniden yapılacak parkta çocuk oyun grupları, yürüyüş yolları, bank ve oturaklar, havuzlar, şehrin yapısına ve parka uygun olacak şekilde ağaçlandırma ve yeşil alanlar, çocuklar için kaykay ve buz pateni sahası gibi bir çok yenilik bulunacak. Kentin merkezinde yer alan park; Aileler, çocuklar, gençler ve Ardahan halkının her kesiminin ihtiyacına karşılık verecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca parkın bir yanında bulundan Atatürk Caddesinin park kenarına isabet eden kısmının Trafiğe kapatılmasıda tasarlanmıştır.        Haberler/Foto: : www.kuzeyanadolugazetesi.comwww.kuzeyanadolugazetesi.com
Bu Haber 7999 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.